AFAD: “1762 vatandaşımız hayatını kaybetti”

Futbol, Genel, Haberler Şub 06, 2023 Yorum Yok
AFAD , Kahramanmaraş merkezde gerçekleşen ve 10 ili kapsayan zelzele felaketinde saat 22.1 itibariyle 1762 vatandaşımızın hayatını kaybettiğini açıkladı. AFAD, 12068 vatandaşımızın yaralandığını ve 5606 binanın yıkıldığını bildirdi!

7.7 OLARAK REVİZE EDİLDİ

Afet ve Acil durum İdaresi Başkanlığının (AFAD) saat 04.17’de Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde meydana gelen zelzelenin büyüklüğünü detaylı sismolojik çalışmalar sonrası 7,7 olarak revize etti.

AFAD’dan yapılan açıklamada, “Bu sabah 04:17’de Pazarcık (Kahramanmaraş) da meydana gelen sarsıntının büyüklüğü yapılan detaylı sismolojik çalışmalarla Mw 7.7 olarak revize edilmiştir.” denildi.

Gaziantep’te 6,4 ve 6,5 büyüklüğünde deprem

Öte yandan AFAD’ın internet sitesinde yer Meydan bilgiye nazaran 04.26’da Gaziantep’in Nurdağı ilçesinde 6,4 büyüklüğünde ve saat 04.36’da Gaziantep’in İslahiye ilçesinde 6,5 büyüklüğünde zelzele meydana geldi. 

6,5 büyüklüğündeki zelzele, 9,77 kilometre derinlikte oldu.

Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun: Şu Lahza yıkılan yapı ile meyyit ve yaralı sayısı vermemiz Mümkün değil

Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun, Pazarcık ilçesinde meydana gelen 7,7 büyüklüğündeki sarsıntıyla ilgili “Şu Lahza yıkılan yapı ile meyyit ve yaralı sayısı vermemiz Muhtemel değil. Hasar önemli.” dedi.

Enkazdan 9 şahıs kurtarıldı

Sarsıntıdan etkilenen ve yıkılan binalara yönlendirilen arama kurtarma grupları, yıkıntı altındakileri çıkarmaya çalışıyor.

Takımlar, Gaziantep Gazi Muhtar Bulvarı’nda yıkılan 4 katlı binanın enkazından 2 kişiyi çıkardı.

Kilis’te Yavuz Sultan Mahallesi Yeni Ocak Sokak’ta yıkılan 3 katlı binadan 6, Malatya’da Zafer Mahallesi’nde yıkılan apartmandan ise 1 şahıs kurtarıldı.

Koordinasyon için valiler görevlendirildi

Dışişleri Bakanlığı ile yapılan görüşmelerde ERCC üzerinden kentsel arama ve kurtarma alanında memleketler arası yardım davetinde bulunulmuştur. Bölgede uyuma takviye sağlamak üzere Kahramanmaraş’a Kayseri Valisi, Hatay’a Mersin Valisi, Gaziantep’e Mardin Valisi, Adıyaman’a Tunceli Valisi, Osmaniye’ye Bingöl Valisi ve Malatya’ya Sivas Valisi görevlendirilmiştir.

Genelkurmay Başkanlığı tarafından bölgeye yönlendirilen grupları taşımak üzere 2 adet tayyare görevlendirilmiştir. bütün Vilayet AFAD Müdürlükleri teyakkuza geçirilmiş olup arama ve kurtarma başta olmak üzere bütün gruplar bölgeye sevk edilmiştir.”

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir