Aslı Kalaç: “Arina, Ana, Melissa! Çılgınlar”

Bilgi, Canlı Sonuçlar, Dünya, Genel, Haberler Nis 02, 2023 Yorum Yok

Fenerbahçe Opet’in ulusal orta oyuncusu Aslı Kalaç, CEV Şampiyonlar Ligi yarı finalinde VakıfBank ile karşılaşacakları maçlar öncesinde Sporx’ten Hakan Celep ve 4Bir4Bir’den Hakan Eyüpoğlu’na açıklamalarda bulundu.

Aslı Kalaç, nihayet yılların en başarılı grubu olan Imoco’ya karşı net bir biçimde galip gelmeleriyle ilgili “Açıkçası maçı yenebileceğimize karşı umudumuz vardı. fakat bu kadar kolay olmasını kimse beklemiyordu.” dedi.

– Ekip olarak Fazla uygun form yakaladınız. Bunu nasıl başardınız?

Ekip olarak bizim Kıymetli gayemiz bu devirlerde form yakalamaktı. Dönem başı maçlarını biraz daha hazırlık maçları üzere geçirmemiz lazımdı. Zira ne Kıymetli periyotlarda kadro pik noktasını yaşamalıydı. İstenilen hedefe da ulaşıldı. Bu yüzden memnunuz. çok verimli sonuçlar da alıyoruz. Şu anda kulüp olarak en Aka maksadımız, Cumhuriyet’in 100’üncü yılında Tüm branşlarda kupa kazanmak. Harika Kupa’yla başladık, darısı öteki kupalar inşallah! Maksadımız adım adım o kupalara da ilerlemek olacak. 

“EN BÜYÜK GAYEMİZ 4 KUPA!”

– 4’te 4 amacınız var. Bunu başarabilecek misiniz?

En Aka amacımız o. neden olmasın? Zira baktığınız Vakit nihayet dünya şampiyonu Imoco’yu çeyrek finalde eledik. çok net bir skorla eledik. Türkiye Kupası’nda tahminen finalde müsabakayı düşündüğümüz Eczacıbaşı’nı çeyrek finalde net bir skorla geçtik. Artık önümüzde VakıfBank var. VakıfBank’la da Türkiye Kupası’nda finalde müsabaka bahtımız var. Şampiyonlar Ligi’nde onlarla oynayacağız, lig bu türlü devam ederse Play-Off yarı finalinde VakıfBank’la oynayacağız. VakıfBank uzun bir müddet karşılaşacağız üzere duruyor. VakıfBank’ı Fazla âlâ tanıyoruz. Geçen dönem da final etapları daima VakıfBank’la oynandı. Bu dönem inşallah gülen taraf biz olacağız.

– Artık yarı finalde VakıfBank’la karşılaşacaksınız. Nasıl bir eşleşme bekliyorsun?

Aslında onu demek istemiştim. Geçen dönem yoktum ancak maçları yakında takip etmiştim. Zira seyir zevki Fazla yüksek maçlardı. Şampiyonlar Ligi yarı finalinde altın sette kaybetmiştik. Bence biraz kederimiz de var. Ligdeki seride nihayet maçı alsaydık, şampiyon olacaktık. Sonra seri beşinci maça uzadı. Bu sene gülen taraf biz olmak istiyoruz. Geçen sene ben yoktum fakat dışarıdan yorum yapabilirim. Kadro olarak şu Lahza daha uygun gözüküyoruz. Bunun da meyvelerini almak istiyoruz.

“IMOCO! HALA ŞOKTAYIM”

– Imoco’yu bu kadar rahat geçebileceğinizi düşündünüz mü?

Bir kez nihayet dünya şampiyonuyla oynadık. Ondan Evvel her sene Şampiyonlar Ligi’nde final oynayan bir kadro Imoco. Yani şu anda dünyanın en âlâ kadrolarından bir tanesi. Açıkçası maçı yenebileceğimize karşı umudumuz vardı. ancak bu kadar kolay olmasını kimse beklemiyordu. Hele ki burada 3-0 kazandık. Kendi evimizdeydik, taraftarlarımız kusursuz bir atmosfer yaratmıştı. Onları yardımı bizim için Fazla değerliydi. Ancak en azından oradaki maçta bu kadar kolay halde birinci iki sette bitirebileceğimizi düşünmüyorduk. Hatta kendi ortamızda konuştuğumuzda da ‘Burada daha farklı olabilir her şey! Biz konsantrasyonumuzu bozmayalım. Biz panik yapmayalım, onlar panik yapması gereken takım’ diye konuşuyorduk. Ben hâlâ şoktayım. Hakikaten inanılmazdı. Nitekim voleybolu unuttular bir anda! O denli bir kıvama geldiler. çok memnunum, Fazla gururluyum. Bunun devamını gelmesini umuyorum. 

– Fenerbahçe’nin öbür kadrolara nazaran artıları neler? Hangi tarafınıza daha Fazla güveniyorsunuz?

Bizim en Aka artımız hatta Imoco maçı sonrası Santarelli de söylemiş. Şu Lahza üç Tane köşeden erkek gücüne sahip, Fazla yüksek olan iki smaçörümüz ve bir pasör çaprazımız var. Resmen havaya topu atıyoruz, öldürüyorlar. En Aka artımız bu. Üç Tane Fazla uygun girişken yapan oyuncumuz var. Ve Fazla güzel servis atan bir ekibiz. Düzgün servis attığımız Vakit Fazla rahat blok defans kurabiliyoruz. çok uygun servis atan oyuncularımız da var. çok güzel servis atınca güzel blok defans kuruyoruz. Sonrasında Fazla çıkıyor ve çıkan topu öldüren çokça adamlarımız Mevcut zati. Bunun dışında grubun atmosferi de Fazla iyi! Yani herkes birbiriyle Fazla âlâ anlaşıyor. Herkes birbirine yardım etmek için uğraşıyor.

– Bu biraz orta oyuncuların top alma bahtını düşürüyor diyebilir miyiz?

Doğal ki o denli lakin yapacak bir şey yok. Sonuçta benim de Öbür vazifelerim var. Benim en Aka önceliğim blok yapmak. Yapamadığımda da müspet bir biçimde top sektirmek. Ben top alamadığım vakitlerde buna daha Fazla konsantre olmak zorundayım. Zira gruba o halde fayda sağlayayım. Keza servis atmak da bizim için Fazla kıymetli. Ben genelde konum gereği Arina ve Vargas’ın ortasında geliyorum. İki Tane riskli servis atan adamlar var. Benim ortada attığım servisin hem kaliteli olması lazım. Başkalarına göre daha az kusur yapmam lazım ki, onlar o riski almaya devam edebilsinler. Benim de bunlara öncelik vermem gerekiyor.

“ARINA, MELISSA, ANA! ÇILGINLAR”

– Aka bir Hücum gücünüz var. Arina, Vargas ve Cristina hakkında söylersin?

İdman kalitemiz Fazla yükseliyor. İdmanda blok yaptığım şahıslar Vargas ve Arina oluyor. Onlardan sonra maçlara çıktıktan sonra daha rahat blok yapabiliyorum. Zira idmanda üst Tertip girişken yapan isimler oluyor. Onlara karşı çalışmak Fazla daha farklı oluyor. Benlik olarak zati üçünün de yaşı Fazla daha genç. Hâlâ da çocuk ruhlular. İnanılmazlar. Vargas esasen benim üzere çılgın. anne ve Arina da Fazla düzgünler. Bence Fazla daha yeterli olacaklar. Bu türlü devam ederlerse, istikbal yıldızları diyebilirim.

– Aslı dönem içerisinde Önemli bir sakatlık yaşadın ancak Geri dönüşün Fazla yeterli oldu. O süreçte neler yaptın?

Düzgün bir dönem başlangıcı yapmıştım. Şampiyonlar Ligi’ndeki Stuttgart maçında ayak tarak kemiğimde kopmalı kırık oluştu. Ben aslında maçta onu anlamadım. Ayak bileğimi burktum sandım ve bir sonraki sete başladım. Lakin sonra ayrım ettim ki; bunun ayak bileğimle alakası yok. Büsbütün Öbür bir şey ve beni yürütmemeye başladım. Daha sonra devam edemeyeceğimi söyledim. Esasen o Lahza duruma baktıklarında daha farklı bir şey çıkacağını söylediler. Bunu bekliyorduk. Maalesef de beklenen Sonuç çıktı. çok üzüldüm. Bu benim Fenerbahçe’deki birinci dönemim. Ve bir Fenerbahçeli ailede büyüdüm. çok yeterli başlamıştım. Harika Kupa’yla başladım. Şu Lahza maksatlar büyük. öbür kupaların da peşindeyiz. Aileme bu gururu yaşatıyorken, bu sakatlığı yaşamak beni Fazla üzdü. Sekiz haftalık bir süreç verdi. fakat buradan kondisyonerimiz Marco ve fizyoterapistlerimiz ümit ve Tome’nin katkıları Fazla büyük. Alışılmış ki de kendi azmim sayesinde beş buçuk hafta sonra birinci idmanıma çıktım. Onlar olmasaydı bu kadar çabuk dönebilir miydim bilmiyorum. Alışılmış ki benim hırsım ve daha çabuk alanlara dönebilmek isteğim vardı. Bu kadar maksat varken, alan kenarından değil de alan içinde olmak istediğim. O azimle Geri döndüm. küçük tefek ağrılar oluyor ancak şu anda uygun durumdayım. 

“MACRIS, DÜNYANIN EN İYİLERİNDEN”

– Macris ve Buse’yle olan ahengin nasıl?

Macris dünyanın en yeterli pasörlerinden bir tanesi. Zati Macris’e bir şey söylemenize gerek kalmıyor. Bir Tane alçak pas attığında gidip, ‘Biraz daha yükseltir misin?’ dememe gerek kalmıyor. Zati dönüp, ‘Bu alçak sana. Bir dahakine şöyle yapacağım’ diyor. Ya da bir topa yanlışlı girdiğimde o düzeltiyor. Deneyimli ve tecrübeli bir pasör olduğu için mutlaka ahengi otomatikman yakalıyorsunuz. Hatta benim en beğendiğim anlardan bir tanesiydi. Bolu maçında manşetle kurşun pas atmıştı. Bu biçim şeyleri de yapabiliyor. İdmanda geriye dönüp pas atmaya çalışıyor. Buse’yle ulusal Kadro’da da beraberdik. Her Vakit ahengimiz vardı. Esasen dışarıda da Fazla görüştüğümüz birisi. alan içerisinde yalnızca bir göz hareketimize bakıyor. Neyi yanlış neyi gerçek yaptığımızı anlayabiliyoruz.

– Aslı, ulusal Ekip’te yeni bir periyoda giriliyor. Aslı’nın ulusal Kadro amacı nedir?

ulusal Kadro’da yeni bir Devre başlıyor. Heyecanlıyız. Santarelli’nin gerek ulusal grup gerekse Imoco’da yaşattığı muvaffakiyetleri hepimiz görüyoruz. çok genç, dinamik bir antrenör. Bizim ekibimiz da Fazla genç ve dinamik bir takım! Ortamızda birkaç Tane ablamız var. Onlar da deneyimlerini ortaya koyuyorlar. Hem kadro hem de Santarelli’nin genç ve dinamikliğiyle Fazla güzel bir Ahenk yakalayacağımızı düşünüyorum. Ben Olağan ki de heyecanlıyım. Bu sene de takıma girersem elimden geleni yapmaya çalışacağım. çok Kıymetli turnuvalar var. Hepsinde olmayı dört gözle bekliyorum.

“FORMULA 1’DE ALONSO’YU DESTEKLİYORUM”

– Gizem Örge’ye Formula 1’i sevdirebildin mi?

Bu sene Grand Prix’i yeni başladı. İşte ayak üstü, ‘Başladı mı? Sen bana bir anlat da ortayı yakalayayım’ diye soruyor. lakin Gizem benim üzere sporu bir türlü sevemedi. ancak işte Hamilton, Leclerc’ı görmeyi, sponsorları falan beğendi. ‘Ne hoş hayat’ diyor. Ben Fazla yakından takip ediyorum.

– Favorini soralım o vakit?

Ben hiçbir Vakit Red Bull’cu değilim. lakin bu sene Aston Martin’de Alonso Fazla uygun başladı. Şu Lahza Alonso’yu destekliyorum. Geçen sene Olağan ki de Ferrari’yi tutuyordum. Leclerc’i tutuyordum. Red Bull’u hiçbir Vakit tutamayacağım. Gerçek üreticileri destekliyorum. Aston Martin sonuna kadar devam edebilir mi bilemiyorum lakin Alonso ne kadar giderse o kadar destekleyeceğim. O yaşta bu performansı gösterebiliyor fevkalade bir şey!

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir