Cemal Ersen: “Jesus ve Kuntz çok haklı”

Futbol, Genel, Haberler Nis 02, 2023 Yorum Yok
Milliyet muharriri Cemal Ersen, Türk futbolunun kalitesiyle ilgili tenkitler yapan Jorge Jesus ve Stefan Kuntz’un kelamlarıyla ilgili yorumlarda bulundu.

Cemal Ersen değerlendirmesinde, “Kanımıza dokunuyor galiba. Dokunmasın. Gerçeklerle yüzleşmek, yanılgılarımızı görmek, ders çıkarmak ve doğruyu bulmak güç geliyor zira. Ne yaşarsak yaşayalım, yerimizde sayıyor, Daimi patinaj yapıyoruz.” sözlerini kullandı.

İŞTE CEMAL ERSEN’İN KELAMLARI:

“Gerçekleri bir yabancı söyleyince ne kadar da alıngan oluyoruz.

Kanımıza dokunuyor galiba. Dokunmasın. Gerçeklerle yüzleşmek, kusurlarımızı görmek, ders çıkarmak ve doğruyu bulmak güç geliyor zira. Ne yaşarsak yaşayalım, yerimizde sayıyor, Daimi patinaj yapıyoruz.

Slaven Bilic’den başlayalım. Beşiktaş’ı çalıştırdığı devirde yalnızca futbolumuzu değil, toplumsal psikolojimizi de tahlil etmişti Hırvat çalıştırıcı. Ne demişti Bilic? “Türkiye’de Temel sorun şu; bilgili olanların yetkisi yok, yetkisi olanların ise bilgisi yok.” Altına imza atılacak bir tespit.

Bilge insan aramayın. Fenerbahçe teknik yöneticiliğine getirilen Jorge Jesus da kısa müddette çözmüş bizi. Şimdilerde ismi Brezilya ulusal ekibi ile anılan Jesus’un tespitleri enteresandı; “Süper ligde maçlar alanda kazanılmıyor. Bu ligin sportif bir gerçekliği yok.” Utansak mı, reaksiyon mi göstersek bilemedim. .

nihayet olarak A ulusal Kadro teknik yöneticisi Stefan Kuntz… Yalnızca aldığı milyonlarca euroya bakıp eleştirenler bir yana. Adamın bir dünya görüşü ve futbol ideolojisi var. Bize uydu mu, tartışılır. Hırvatistan maçı öncesi “favori değiliz” dediği için milliyetçi hisleri kabaran ve hücuma geçen bir kitle vardı. Kuntz nihayet dünya üçüncüsü gruptan Laf ederken, Hayal dünyasında dolaşanlar çekirdek çitliyordu sanırım.

“AYNAYA BAKMAK LAZIM”

Bitmedi. Kuntz maç sonu açıklamalarında şu cümleyi kurdu: “Türkiye’de akademiler ve futbol eğitim sistemi yok. Elbette Fazla Çok Yetenek mevcut, lakin onlara gerçek egzersiz yaptıracak ve eğitecek insanlara gereksiniminiz var.”

Niçin kızıyoruz ki? Birtakım meslektaşlarımız Çabucak Altınordu kulübünün alt yapısı ve yetiştirdiği A ulusal kadro oyuncularından Laf etti. Hatta sevgili reis Seyit Mehmet Özkan da reaksiyon gösterdi Alman çalıştırıcıya.

Pardon da; Türk futbolunu yalnızca Altınordu mu kalkındıracak? Bu kadar Muhteşem Lig kulübü ne Amel yapar? Kaç yeni Yetenek kazandırmıştır futbolumuza? Eleştirirken ortada sırada aynaya bakmak gerek.

arkadaş Istırap söyler demişler. Sizi bilemem, bana nazaran özdendir Bilic, Jesus ve Kuntz.”

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir