Çetinkaya TSK, KKTC’deki tarihi stadyumuna kavuştu

Futbol, Genel, Haberler Nis 01, 2023 Yorum Yok
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) Çetinkaya Türk Spor Kulübü (TSK), başşehir Lefkoşa’yı Rum idaresinden ayıran Yeşil Sınır üzerinde bulunan tarihi alanı Taksim’e 8 Yıl sonra kavuştu.

Birleşmiş Milletler (BM) barış gücü denetimindeki Uzaklık bölge olarak bilinen Yeşil Çizgi üzerinde yer alan, ralli yarışları nedeniyle 2014’te büsbütün yıkılan, Çetinkaya TSK’nin çabasıyla kullanımı tekrar kazanılan, Türkiye’nin tekrar yaptığı alan hizmete girdi.

Ledra Palace Hudut Kapısı’ndaki KKTC polis Denetim noktasından Ara bölgedeki Taksim Alanı’na gelen Çetinkaya TSK futbolcuları, teknik yöneticileri denetiminde 1 saat süren idman gerçekleştirdi.

Çetinkaya TSK’nin 8 Yıl sonra Ara bölgedeki tarihi alanındaki birinci çalışması sırasında BM barış Gücü vazifelileri de alan etrafında devriye gezerek ihlal olup olmadığını Denetim etti.

Çalışmalarını tamamlayan Çetinkaya TSK oyuncuları daha sonra polis Denetim noktasından geçerek KKTC topraklarına döndü.

Osmanlı Devleti periyodunda “Cirit Alanı” yahut “Cirit Hisarı” olarak bilinen Taksim Alanı, Çetinkaya TSK Futbol Ekibi tarafından 1930’dan itibaren maç ve idmanlar için kullanıldı.

Çetinkaya TSK Futbol Grubu, periyodun “Kıbrıs Cumhuriyeti” liginde oynarken Rumların 1955’te Türk gruplarını kendi kentlerindeki statlara sokmaması üzerine 1958’de kulübe tahsis edilen Taksim Alanı, 1958’den 1974’e kadar Rumların Kıbrıs Türklerine yönelik hücumları nedeniyle tekraren kapatıldı.

KKTC ile Güney Kıbrıs Rum İdaresi (GKRY) ortasındaki Yeşil Hat’ın daraldığı bir alanda yer alan, 1974’ten sonra BM tarafından Denetim edildiği için kullanılamayan saha, Çetinkaya TSK’nin 2009’da BM barış gücüne başvurusu üzerine yalnızca grubun idmanlarıyla hudutlu kalmak kaydıyla tekrar açıldı.

Daha sonra 2014’te KKTC ile GKRY ortasında ortak olarak düzenlenen Avrupa Ralli Şampiyonası (ERC) Lefkoşa Seyirci özel Etabının güzergahında olması sebebiyle yıkılan alan 8 yıldır kapalı tutuluyordu.

KKTC Dışişleri Bakanlığının teşebbüsüyle BM barış gücü, Taksim Alanı’nın tekrar Çetinkaya TSK’nin kullanımına verilmesini Ekim 2022’de kabul etti ve alanda tekrar üretim çalışmaları Türkiye’nin proje ve maddi takviyesiyle tamamlandı.

 

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir