Cezayir, Afrika’da ev sahipliğine hazırlanıyor

Futbol, Genel, Haberler Oca 13, 2023 Yorum Yok
Cezayir, Afrika Uluslar Futbol Şampiyonası (CHAN) için bütün hazırlıklarını tamamladı.

Afrikalı futbolseverler, 2022 FIFA Dünya Kupası’nın akabinde yeni bir turnuvanın heyecanını yaşıyor. Birincisi 2009’da düzenlenen Afrika Uluslar Futbol Şampiyonası’na bu Yıl birinci Kez Cezayir konut sahipliği yapacak.

Afrika’dan 18 ülkenin ulusal kadrolarının yer aldığı turnuva yarın Cezayir-Libya maçıyla başlayacak ve 4 Şubat’ta sona erecek.

Geçen Yıl 19’uncu Akdeniz Oyunları’nın düzenlendiği Cezayir, Yeniden Aka bir spor tertibine mesken sahipliği yaparak bu alandaki deneyimini artırmaya devam ediyor.

Cezayir, 2025’te de Afrika Kupası’na da mesken sahipliği yapmayı hedefliyor.

Maçlar 4 kentte oynanacak

Cezayir makamları, 7’nci Afrika Uluslar Futbol Şampiyonası maçları için başşehir Cezayir’deki Nelson Mandela (Baraki), Vahran’daki (Oran) Miylud Gayesi, Konstantin’deki Şehit Hamlavi ile Annaba kentindeki 19 Mayıs statlarını tahsis etti.

Nelson Mandela Stadı’nda startı verilecek şampiyonanın açılış programına FIFA Lideri Gianni Infantino, Afrika Futbol Konfederasyonu (CAF) Lideri Patrice Motsepe ile Fazla sayıda Afrika kökenli dünyaca Ünlü futbolcunun Haysiyet konuğu olarak katılması bekleniyor.

Tertip komitesine nazaran, Cezayir ile Libya ortasında oynanacak açılış maçının bütün biletleri elektronik ortamda satıldı.

Fas’ın katılma durumu

Afrika Uluslar Futbol Şampiyonası’na konut sahibi ülkenin yanı Dizi Fas, Libya, Moritanya, Senegal, Mali, Fildişi Kıyısı, Gana, Nijer, Demokratik Kongo, Kamerun, Kongo, Etiyopya, Sudan, Angola, Uganda, Madagaskar ve Mozambik katılmaya hak kazandı.

Afrika’nın iki Değerli ülkesi Mısır ve Tunus, evvelki şampiyonalarda olduğu üzere Yine kendi istekleriyle elemelere katılmadı; münasebetiyle Cezayir’de olmayacaklar.

Cezayir ile diplomatik ilgileri kopuk olan Fas makamları ise, Küme maçlarının yapılacağı Konstantin kentine gidecek ulusal kadrosu taşıyacak tayyare için Cezayir makamlarının hava alanını açmasını Kural koştu.

Fas basınına nazaran, iki ülke ortasında varılan muahede gereği Fas ulusal Kadrosu’nu taşıyacak tayyare Rabat’tan Konstantin’e direkt uçacak, lakin yabancı bir ülkeye ilişkin olacak ve Fas Kraliyet Hava Yolları markasını taşımayacak.

Cezayir ile Fas ortasındaki diplomatik ilgilerin askıya alınmasıyla birlikte 22 Eylül 2021 prestijiyle her iki ülkenin hava alanları sivil ve askeri uçuşlara kapatılmıştı.

Şampiyona hazırlıkları tamamlandı

Cezayirli ulusal futbolcu Zekeriya Dravi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, CHAN’a katılmaktan duyduğu memnuniyeti lisana getirdi.

Ülkesinin bütün hazırlıkları tamamladığını belirten Dravi, müsabakaların milletlerarası standartlara Müsait şartlarda oynanacağını söyledi.

Cezayirli futbolcu, maçlara güzel hazırlandıklarını ve şampiyon olmayı umduklarını vurguladı.

İlk sefer Mevcut sistemi kullanılacak

AA muhabirine konuşan Cezayir Spor Gazetecileri Derneği Lideri Yusuf Tazir de turnuvaya katılacak ekiplerinin birçoklarının ülkeye ulaştığını söyledi.

Cezayir’in konut sahipliğindeki şampiyonada birinci sefer 18 ülkenin yer alacağına dikkati çeken Tazir, ayrıyeten Afrika Futbol Konfederasyonu nezdindeki bir turnuvada birinci Kez görüntü Yardımcı hakem (VAR) teknolojisinin kullanılacağını belirtti.

Şampiyonayı yerli yabancı bini aşkın basın mensubunun takip edeceğini aktaran Tazir, “Bu turnuvanın ayrıyeten, Özellikle yeni bir seyahate can atan ‘nadir kuşları’ (seçkin futbolcular) avlamak isteyen Avrupa kulüplerinin temsilcileri tarafından dikkatli bir formda takip edileceğini umuyorum.” dedi.

Cezayir’in şampiyonanın başarısı için bütün sportif ve organizasyonel imkanlarını seferber ettiğini belirten Tazir, FIFA Lideri Infantino’nun açılış programına katılmasının da tertip için muvaffakiyet iletisini taşıdığını lisana getirdi.

Cezayir daha Aka tertiplere hazır

Cezayir İçişleri Bakanı İbrahim Murad, Afrika Uluslar Futbol Şampiyonası hazırlıklarını yerinde görmek üzere 10 Ocak Salı günü Nelson Mandela Stadı’nda incelemelerde bulunmuştu.

Cezayir’in şampiyonaya konut sahipliği yapmak üzere bütün taraflarıyla Amade olduğunu vurgulayan Murad, “Cezayir, CHAN’dan daha Aka tertiplere konut sahipliği yapabilecek kapasitededir.” demişti.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir