Cüneyt Çakır alkışlarla bıraktı

Futbol, Genel, Haberler Kas 20, 2022 Yorum Yok
Türkiye Futbol Federasyonu, hakem Cüneyt Çakır için jübile tertibi düzenledi.

Türkiye’nin milletlerarası alandaki en başarılı hakemi olarak dikkat çeken ve dönem başında mesleğini noktalayan Çakır, UEFA’dan alınan Özel müsaadeyle Çekya karşılaşmasının birinci 5 dakikasını yönetti.

Bu gayret Cüneyt Çakır’ın mesleğindeki 1679. maç oldu.

TÜRK HAKEMLİĞİNİN EFSANESİ

Cüneyt Çakır 23 Kasım 1976, İstanbul doğumludur. Aslen Derepazarılı olan babası eski hakem ve MHK eski asbaşkanı olan Serdar Çakır’dır.

Mesleğinde UEFA 21 ıslak Altı Avrupa Şampiyonası, FIFA 20 ıslak Altı Dünya Kupası, UEFA Şampiyonlar Ligi, UEFA Avrupa Ligi ve UEFA Avrupa Şampiyonası’nın yer aldığı 5 yarı final hakemliği bulunan Cüneyt Çakır, FIFA’nın atamasıyla Bahattin Duran ve Tarık Ongun ile Bir arada hem UEFA Avrupa Şampiyonası birinci FIFA Dünya Kupası’nda misyon Meydan Doğan Babacan’dan sonra ikinci Türk hakemidir. Duran ve Ongun, FIFA Dünya Kupası’nda vazife Meydan birinci Yardımcı hakemler olarak kayıtlara geçti. Cüneyt Çakır, takımıyla Bir arada 6 Haziran 2015’te Şampiyonlar Ligi Finalinde Barcelona-Juventus maçını yöneterek Şampiyonlar liginde final yöneten birinci Türk hakem olmuştur.

2021’de Milletlerarası Futbol Tarihi ve İstatistikleri Federasyonu (IFFHS) tarafından 21. yüzyıl’ın en güzel ikinci hakemi seçildi. 2001-2020 ortasını kapsayan ve heyet oylarıyla belirlenen en düzgünler sıralamasında, Alman Felix Brych 141 puanla birinci sırada yer alırken, 140 puanla Cüneyt Çakır ikinci ve İngiliz hakem Howard Webb 137 puanla üçüncü sırada yer aldı.

4 Ağustos 2022 tarihinde, Türkiye Futbol Federasyonu Lideri Mehmet Büyükekşi, FIFA kokartlı hakem Cüneyt Çakır’ın mesleğini noktaladığını duyurdu.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir