Dünya Kupası’nı kazanan ilk ev sahibi: İtalya

Futbol, Genel, Haberler Kas 07, 2022 Yorum Yok
Güney Amerika ülkesi Uruguay’da yapılan birinci Dünya Kupası’ndan 4 Yıl sonra 1934’te tertip Avrupa’ya taşındı ve konut sahibi İtalya oldu.

İsveç ile Dünya Kupası düzenlemeye Namzet olan İtalya, FIFA Yönetim Konseyi tarafından seçilerek ikinci Dünya Kupası’na mesken sahipliği hakkı kazandı.

İtalya 1934’e 16 ülke katıldı. Avrupa’dan 12, Güney Amerika’dan 2, Afrika ve şimal Amerika’dan ise birer takım bu organizayonda gayret etti.

Avrupa’dan Avusturya, Belçika, Çekoslovakya, Fransa, Almanya, Macaristan, İtalya, Hollanda, Romanya, İspanya, İsveç ve İsviçre, Güney Amerika’dan Brezilya ile Arjantin, şimal Amerika’dan ABD, Afrika’dan da Mısır 1934 Dünya Kupası’na katılan ülkeler oldu.

– Uruguay protesto etti

nihayet dünya şampiyonu Uruguay, İtalya’daki Dünya Kupası’na katılmadı.

Kendi ülkesinde düzenlenen birinci Dünya Kupası’na birçok Avrupa ülkesinin gelmemesini protesto eden Uruguay, İtalya’daki tertibe katılmayı reddetti.

– Mısır birinci Afrika ülkesi oldu

İtalya’da yapılan Dünya Kupası’na birinci Defa bir Afrika ülkesi katıldı.

Mısır, eleme metodu oynanan Dünya Kupası’nda birinci çeşitte Napoli’de yapılan maçta Macaristan’a 4-2 yenik olup tertibe veda etti. Afrika temsilcisi, böylelikle birinci Kez katıldığı kupada yalnızca bir maç oynadı.

– Yarı finaller Avrupa takımlarının

Güney Amerika ülkeleri Brezilya ve Arjantin’in as futbolcularından mahrum geldiği İtalya 1934’te yarı finale 4 Avrupa ulusal grubu; İtalya, Avusturya, Çekoslovakya ve Almanya yükseldi.

İtalya, Avusturya’yı 1-0, Çekoslovakya da Almanya’yı 3-1 yenik ederek finale çıktı.

– İtalya, uzatmalarda kazandı

mesken sahibi İtalya, kupanın favorisi olarak gösterilen Çekoslovakya’yı final maçının uzatma kısmında attığı golle 2-1 yenerek şampiyonluğa ulaştı.

Roma’da 10 Haziran 1934’te 55 bin seyirci önünde oynanan finalin olağan mühleti Çekoslovakya’dan Antonin Puc’un 71. dakika ve İtalyan Raimundo Orsi’nin 81. dakikada attığı gollerle 1-1 berabere sonuçlandı. Müsabakanın 95. dakikasında Angelo Schiavio, attığı golle İtalya’yı şampiyonluğa taşıdı.

– Gol hükümdarı Nejedly

İtalya’daki Dünya Kupası’nın gol hükümdarı, Çekoslovakya’dan Oldrich Nejedly oldu.

Nejedly, 5 golle krallığa ulaşırken, Alman Edmund Conen ve İtalyan Angelo Schiavio ise dörder golle ikinciliği paylaştı.

– 17 maçta 70 gol atıldı

İtalya 1934’te oynanan 17 maçta 70 gol atıldı.

Maç başına 4,1 gol ortalaması yakalanan kupanın en golcü ekipleri ise 12 golle İtalya, 11 golle de Almanya oldu.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir