Erol Bilecik: “İstediğini söyleyen istemediğini işitir”

Futbol, Genel, Haberler Kas 05, 2022 Yorum Yok

Fenerbahçe Kulübü Başkanvekili Erol Bilecik, “İstediğini söyleyen istemediğini işitir. Ekranlara çıkıp mikrofonun önünde ‘büyüğüz’ demekle Aka kulüp olunmuyor. Bunu destekleyen sayılar olmalı. Sayılar ortada.” dedi.

Kalamış’taki Faruk Ilgaz Tesisleri’nde devam eden Fenerbahçe Yüksek Divan Heyeti toplantısında, tüzükle ilgili bilgiler veren Fenerbahçe Spor Kulübü’nün hukuktan Mesul Yönetim heyeti üyesi Fethi Pekin, Türkiye’de spor kulüplerinin mali problemlerle boğuştuğunun belirterek, bunun en Temel sebebinin gelir-gider kalemlerinin yol açtığı aksilikler olduğunu ve bunun kulüpleri yok olma sarmalına taşıdığını söyledi.

Türkiye’de 26 Nisan 2022’de maddeleşen yeni bir kanunla, spor kulüplerinin Gençlik ve Spor Bakanlığı tesciliyle hukukî Benlik kazandığını hatırlatan Pekin, bu yasanın kulüplerin mali yapılarını gözden geçirmelerine İmkan sağladığını, kontrol sistemlerinin kurulduğunu ve bütçe harcama unsurlarının getirildiğini anlattı.

Yeni tüzük hazırladıklarını ve bunu 26 Nisan 2023’e kadar takdim etmeleri gerektiğini de kaydeden Pekin, “Tüm bu gelişme ve değişimler karşısında elbette Fenerbahçe’nin de var tüzüğüyle değişikliklere kayıtsız kalması düşünülemezdi. 2018’den beri ağır çalışmalar yürütmekteydik. Bir taslak hazırladık, yol haritası oluşturduk. Bilgi ve incelemenize sunmayı planlıyoruz. Emelimiz takviye ve fikirlerinizi alarak tüzük metnimizi, çağın gereklerine Müsait formda en son haline getirmek ve kulübümüzün gereksinimlerini karşılar nitelikte bir metin ortaya çıkarmaktır.” diye konuştu.

– Fenerbahçe’nin UEFA geliri 12 milyon 953 bin lira

Kulübün finansal durumuyla ilgili bilgi veren Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanvekili Erol Bilecik de “İstediğini söyleyen istemediğini işitir. Ekranlara çıkıp mikrofonun önünde ‘büyüğüz’ demekle Aka kulüp olunmuyor. Bunu destekleyen sayılar olmalı. Sayılar ortada. Fenerbahçe taraftarının eşsiz dayanağıyla, ne yaparlarsa yapsınlar bizi tutmalarının Fazla güç olacağı bir sene olacağını düşünüyorum. Gururla yaşanacak bir dönem olacak.” sözlerini kullandı.

Kulübün 1 Ocak ve 30 Haziran 2022 periyotlarında gelir ve masraflarına bakıldığı Vakit Fazla Ufak farkların oluştuğuna dikkati çeken Bilecik, bütçeye nazaran atlet ve teknik takım masrafında Değerli bir eksilme olduğunu söyledi.

Avrupa Ligi’nde birinci 16’ya kalma başarısı gösteren futbol ekibinin UEFA gelirlerinin 12 milyon 953 bin lira olduğunu açıklayan Bilecik, Fenerbahçe’nin 1 milyar 379 milyon, Galatasaray’ın 1 milyar 546 milyon, Beşiktaş’ın 961 milyon ve Trabzonspor’un da 879 milyon lira ekip harcama limitlerinde olduğunu lisana getirdi.

– “Gelecek dönem borçta anne Nakit artı faizlerin toplamı 1 milyar lira”

Fenerbahçe Futbol Grubu’nun Nisan 2020’ye oranla piyasa bedelinin iki katına çıktığını, üyelik gelirlerinin de arttığını söyleyen Bilecek, Sav gelirlerinin ise kur farkı nedeniyle düşüş gösterdiğini Anlatım etti.

Tekrar yapılanma sonrası anne Nakit dış nema ödemeleri yaptıklarını ve bugüne kadar 55 milyon liralık ödeme gerçekleştiğini aktaran Bilecik, Tüm kulüplerin istikbal dönem zorluklar yaşayacaklarını da işaret ederek, şunları kaydetti:

“Kulübümüzün 2023-24 dönemi borcunda, anne Nakit artı faizlerin toplamı 1 milyar lira. Neredeyse 6 aylık gelirlerimizin olağanüstü üzerinde. Bu tablo maalesef hayatın gerçeği. Hayli çetrefilli ve yönetilmesi kolay olmayan bir dönem olarak önümüzde duruyor. El birliğiyle, taraftarın taşın altına daha Çok elini koymasıyla, âlâ mali disiplin ve devletimizin yardımıyla inşallah altından kalkacağız lakin işimizin kolay olmadığını söylemek istiyorum.”

 

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir