Fenerbahçe’den 1959 öncesi şampiyonluklar için açıklama!

Futbol, Genel, Haberler May 03, 2023 Yorum Yok
Fenerbahçe Spor Kulübü Yönetim Konseyi Üyesi Bekir İrdem, kulübün 116. kurum Yıl dönümüyle ilgili, “Atatürk’ün, kulübün başarılı olması isteği doğrultusunda 9 değişik branşta binlerce sporcuyu 116 yıldan beri yetiştirip, yarıştırıp, ülkemizi temsil etmeye çalışıyoruz.” dedi.

Resmi kuruluşu 1907 olarak kabul edilen Fenerbahçe Spor Kulübü, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün kulübe 3 Mayıs 1918 tarihindeki ziyareti sebebiyle her Yıl 3 Mayıs’ı, birebir vakitte Fenerbahçe’nin kurum Yıl dönümü olarak kutlamaya başladı.

Sarı-lacivertli kulübün Yönetim heyeti üyesi İrdem, AA muhabiri yaptığı açıklamada, kulüp tarihi hakkında bilgiler verdi.

“30 milyon şahsa ulaşan bir camiayız”

En Aka motivasyonlarının, “Mustafa Kemal Atatürk’ün kulübe gelip bir misyon çizmesi olduğunu” Anlatım eden İrdem, müzede, bu ziyareti temsil eden illüstrasyonu göstererek, “Atatürk, kendi Özgün el yazısında da Fenerbahçe’ye sonsuz muvaffakiyetler dilemiş ve her branşta bizim başarılı olmamızı istemiştir. Biz de bu doğrultuda 9 farklı branşta binlerce sporcuyu 116 yıldan beri yetiştirip, yarıştırıp, ülkemizi temsil etmeye çalışıyoruz. Olimpiyatlara giden atletlerimiz bizim en Aka gururumuz. Olimpiyatlara gidenlerin neredeyse yarıya yakını Fenerbahçe’den. Bu bizim için Küme sıkıntısı.” dedi.

Fenerbahçe’nin kuruluşunun hakkında bilgi veren İrdem, “Türkiye’nin Aka sivil cemiyet kuruluşu olarak 30 milyon bireye ulaşan bir topluluğuz. Aka sorumluluklarımızın şuurundayız. Bu doğrultuda çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” diye konuştu.

Atatürk’ün kulübü ziyareti

Mustafa Kemal Atatürk’ün 3 Mayıs 1918’de kulübü ziyaretinin kendileri için Fazla Ehemmiyet arz ettiğini anlatan İrdem, “Bize gösterdiği yol, bizim için ödevdir, misyondur. Onun izinde biz de çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

İrdem, Atatürk illüstrasyonuyla ilgili, “Bu, Atatürk geldiğinde kurucularımız ve devrin Yönetim heyeti üyelerinden birkaçının Birlikte olduğunu gösteren ve o günleri bize hatırlatan mükemmel bir görsel.” tabirini de kullandı.

“Fenerbahçe bir spor kulübüdür”

“Fenerbahçe bir spor kulübüdür” tanımlamasıyla ilgili konuşan sarı-lacivertli kulübün yöneticisi, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Fenerbahçe tarihini incelediğiniz vakit, gerçekten sportif başarılardan Fazla Türk halkının her Vakit birlikteliğine katkıda bulunmuş, yalnızca siyasi manada değil kültürel manada, sportif manada, her bakımdan bu ülkenin en Aka itici gücü, toplumun birleştirici gücü olmuştur. Harrington Kupası vaktine gidersek, işgal kuvvetlerine karşı yapılan maçlarda, padişahlık vaktinde, futbol maçlarının yasak olduğu lakin işgal periyodunda organize edilen bir maçtaki o Taksim Stadı’nda toplanan ürkek insanlara, rakip grubun yenik edilmesi, yabancı grubun ve Türk bayraklarının sallanarak Fenerbahçe’nin direniş ruhunu aktarması Fazla değerlidir.

O tarihten başlayan misyon hala devam ediyor. Her türlü branşta ve ülkenin hisli mevzularında dayanak olmaya çalışıyoruz. En nihayet zelzele olayında olduğu üzere. Yalnızca Fenerbahçe değil ülkenin diğer kulüpleri de Fazla Aka hassasiyet göstererek, işlerini güçlerini bırakarak, yöneticiler olarak Aka dayanakta bulunduk. Ülkemizin neye muhtaçlığı varsa, madem ‘sivil cemiyet kuruluşuyuz’ diyoruz, dayanak olmaya çalışıyoruz. Spor da bunun yanında Aka itinayla götürmeye çalıştığımızı bir mesuliyet oluyor.”

“Gurur duyulacak bir tarihimiz var”

“Gerçekten Onur duyulacak, gurur duyulacak, imrenilecek bir tarihimiz var” diyen İrdem, eski teknik yöneticilerden müzeyi eski antrenörlerinden Christoph Daum’un müze ziyaretiyle ilgili de “Daum burayı Fazla özlemiş. Zati, ‘Türkiye ikinci vatanım’ diyor. Unutamadığı anılar Mevcut burada. Kendisi de bir sıhhat badiresi yaşıyor. Bu hafta ameliyatı varmış acil şifalar diliyoruz. Türkiye’deki anıları gerçekten Fazla kıymetli. ‘Kalbimin içinde saklıyorum, biriktiriyorum bu anıları’ diyor ve Türk insanını da Fazla seviyor.” sözlerini kullandı.

Futbolun göz önünde olduğunu lakin öbür branşlardan elde edilen muvaffakiyetlerin da görülebilmesi gerektiğini lisana getiren Bekir İrdem, şunları söyledi:

“Futbolda muvaffakiyet gelmeyince maalesef diğer branşlara yapılan yatırımlar, çalışmalar, kazanılan şampiyonlukların pek Çok pahası olmuyor. Bu sene Fazla değerli iki Tane Avrupa kupası kazandık. Bayan voleybol ekibi ve tekerlekli basketbol ekibimiz Avrupa şampiyona oldular. Türkiye birinciliklerimiz yelkende, yüzmede, boksta inanılmaz. Olimpiyatlarda başarılı olan atletlerimiz var. Lakin bunu futbol şampiyonluğuyla taçlandırmadığınız vakit taraftar üzülüyor. Türkiye’de maalesef futbol dominant bir spor olarak görülüyor ve oradaki muvaffakiyet Fazla Değerli oluyor. Taraftarlarımızın Aka bir kısmı öteki sporlardaki bu başarıyı görebiliyor ancak futboldaki şampiyonluk hasretlerine biz de katılıyoruz ve şampiyon olmak istiyoruz.”

“Atatürk Fenerbahçeli midir?”

Fenerbahçe atletlerinin işgal kuvvetlerine karşı cepheye gittiği ve teknelerle Kuşdili’nden cepheye silah taşıdığını vurgulayan İrdem, Atatürk’ün hangi kadrosu tuttuğuna ait soruya karşılık, şu karşılığı verdi:

“Atatürk’ün Fenerbahçeli olması Fazla Değerli değil. Zira 1918’ler, daha cumhuriyet kurulmamış, o Devre Türk gruplarının hepsine, kurulmalarına Atatürk takviye veriyor. lakin ‘Atatürk Fenerbahçeli midir’in karşılığını Liderimiz Ali Koç Fazla net verdi. ‘Atatürk’ün hangi ekipli olduğu Kıymetli değil, hangi kadronun Atatürk unsurlarından ilerlediği, devam ettirdiği, sürdürdüğü ve sahiplendiği önemlidir’ dedi. Biz de o görüşteyiz. Biz Atatürk’ün izindeyiz ve ebediyen bu türlü olacak.”

1907 Fenerbahçe Derneği’nin, stat isminin “Atatürk” olarak değiştirilmesi talebinde bulunduğu da hatırlatılan Bekir İrdem, “Fenerbahçe topluluğunun Atatürk Stadyumu ismine karşı çıkacağını hiç düşünmüyorum fakat Yeniden biz bir uygulama yapacağız. Birinci mali genel heyette Sayın Liderimiz ve divan bunu oylamaya sunacaktır. Fenerbahçe topluluğu ne takdir ediyorsa o olacaktır. lakin Atatürk ismine hiç kimsenin itirazı olacağını zannetmiyorum.” diye konuştu.

Fenerbahçe’nin talep ettiği şampiyonluklar

Müzede sergilenen 1959 yılı öncesi kupaların da şampiyonluk kupası olarak kabul edilmesi talebiyle ilgili de İzah yapan sarı-lacivertli yönetici, şunları kaydetti:

“Şimdi ülkemizde birtakım tuhaflıklar olabiliyor. 1959-60 yılında başladı Türkiye Ligi profesyonel manada. 63 Yıl geçti. 63 yılda şu Lahza Türkiye’de 65 şampiyonluk var, Türkiye Futbol Federasyonuna nazaran. Yani daha Evvel Yine bir Aka kulübümüzün 1959’dan evvelki 2 şampiyonluğu kabul edildi. Biz buna bir şey demiyoruz, itiraz etmiyoruz. Lakin o periyotlarda Fenerbahçe’nin kazandığı kupaların ve şampiyonlukların, liglerin genel olması, Ulusal olması, seçkin bölge ekiplerinin bir ortaya gelip, Türkiye’de futbol oynanan bütün bölgelerin şampiyon gruplarının tertibiyle yapılan turnuvada, Futbol Federasyonu tarafından düzenlenen bir turnuvada alınan şampiyonlukların sayılmaması kabul edilebilir bir şey değil.

Biz müracaatımızı yaptık federasyona. Şu anda karara şimdi bağlanmadı, inceleneceğini söylediler. Bu bizi üzdüğü kadar o Devre emek veren, yalnızca Fenerbahçe’de Lefterler, Selahattin Torkallar, Cihat Armanlar değil, Galatasaraylı Metin Oktay, Gündüz Kılıç, Beşiktaş’tan Baba Hakkılar, Süleyman Seba’ar, onların oynadığı oyunların, attıkları gollerin de sayılmaması, şampiyonluklarının sayılmaması, bu nihayet derece üzücü ve yanlış bir durum. çok Yalın olarak biz Türkiye genelinde oynanan ve Ünlü futbolcuların misyon yaptığı zamanlardaki şampiyonlukların sayılmasını istiyoruz. Umutla bekliyoruz. Peşini bırakmadığımız bir sürü bahis var, federasyondan yanıt beklediğimiz. Bu da bunlardan biri.”

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir