Fethi Pekin: “Ömür boyu men kararını yönetim kurulu olarak aldık”

Futbol, Genel, Haberler Nis 01, 2023 Yorum Yok
Fenerbahçe Spor Kulübü Hukuktan Mesul Yönetim Şurası Üyesi Fethi Pekin, Sevilla maçında yaşanan tribün olayları ve Kulübümüzün bu istikamette attığı adımlar ve aldığı kararlarla ilgili konuştu.

Habertürk’e telefonla bağlanan ve soruları yanıtlayan Fethi Pekin, “Bu Türkiye’de birinci defa uygulanan bir karar. (7 kişinin süresiz stada girişinin yasaklanması) Bu kararı kulübümüzün Yönetim Konseyi olarak aldık. Ben müsaadenizle geriye döneceğim, bu işin vahametini biraz anlatmak, herkesin de anlaması için…

Bildiğiniz üzere 2018’den bu yana görevdeyim. Sayın Ali Koç başkanlığında Fenerbahçe Spor Kulübü’nün yöneticileriyiz. Biz, vazifeye geldiğimiz günden beri 5 dönemdir Özellikle İç alan maçlarımızda –Süper Lig, Ziraat Türkiye Kupası, Avrupa- istisnasız her maçta maalesef taraftarlarımızın kimilerinin kanuna, hukuka muhalif hareketlerinden dolayı ki onlara da gireceğim zira dört çeşit hareket var, Federasyondan yahut UEFA’dan kulübümüz Nakit cezası alıyor. Nakit cezası bir yana birebir vakitte bu ülkemiz ve Fenerbahçe aleyhinde repütasyon riski de oluşturuyor. Şöyle ki dört Tane hareket var: Birincisi, nahoş ve Kötü tezahürat; ikincisi, yabancı hususların atılması; üçüncüsü, merdiven boşluklarının boş bırakılmaması; dördüncüsü de müsaadesiz stada girilmesinden dolayı cezalar kulüplere veriliyor. Bu 5 dönemde toplamda milyonlarca liralık Fenerbahçe Spor Kulübü ceza aldı.

Biz, elimizden gelen Tüm önlemleri almamıza Karşın bunun önüne geçemiyoruz. En nihayet bardağı taşıran damla ise Sevilla maçında hepimizin bildiği üzere maç da nihayet derece yeterli giderken, rakibi baskı altına almıştık, tam kadro olarak daima birlikte ateşlenmişken Gereksiz bir yere birtakım kendi bilmez diyeceğim onlara şahısların, şahısların alana yabancı husus; çakmak, şarj makinesi üzere şeyler atmak suretiyle oyun 5.5 dakikaya yakın durdu. Anons yapıldı. Bizim Tüm gücümüz, ateşimiz söndü. Bu bardağı taşıran nihayet damla. Bugün UEFA’dan bu bahisle ilgili rapor da tarafımıza bildirim edildi. Yabancı husus atılmasından dolayı 40 bin, merdiven boşluklarının boş bırakılmamasından Dolayı da 14 bin Euro olmak üzere 1 milyon liradan Çok ceza yedik. Cezayı Yemek bir yana tahminen çeşidi geçebileceğimiz, ekibin konsantre olduğu noktada Tüm konsantrasyonumuz düştü. Bunun affı Yönetim Kuru olarak biz de yok. Biz de ne yapabiliriz diye düşündük, taşındık, hukuksal sonuçlarını, risklerini irdeledik. Bugün prestijiyle yayınladığımız açıklamadan da anlaşılacağı üzere bizim kamera imajlarından tespit ettiğimiz 7 şahıs var. Emniyetin tespit ettiği bireyler var. Bunlarla ilgili biz kulüp olarak, bildiğiniz üzere 6222 sayılı kanun var. Oradan gelen Tedbir ve men cezaları gelebiliyor ancak o emniyetin tespitlerinden Dolayı oluyor. Bir de bizim tespitlerimiz ve emniyete bildirdiklerimiz var. Bu şahıslarla ilgili biz bugün prestijiyle kararımızı aldık. Bu şahıslar, buna benzeri hareketler içerisine girecek şahıslarla ilgili bugünden itibaren tıpkı ciddiyette, birebir kararlılıkta bu kararımızın ardında duracağız.

kara liste denilen, Avrupa’da Amerika’da, birçok ülkede uygulaması olan ‘seyirden men’ cezasını kulüp olarak uygulamaya karar verdik. Bizim duruşumuz bu biçimdedir. Kombinesi varsa kombinesi iptal edilecek, bir daha kombine alamayacak. Maç başına bilet alıyorsa bilet alamayacak. Kulübümüze bu ziyanı veren bireylerle ilgili kararımız nettir. Bu Fenerbahçe’ye ziyan veriyor. Ben buradan sizin sayenizde Tüm taraftarlarımıza, topluluğumuza seslenmek istiyorum: Buna müsaade etmeyin. Kulübümüz, grubumuz ziyan görüyor. Topluluğumuzdaki herkesin bizim gerimizde duracağından eminim. 6222 sayılı kanunda birtakım eksiklikler var. Kanunun da bir gözden geçirilmesi gerektiğine şiddetle inanıyorum.” dedi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir