Finallerde depremde hayatını kaybeden KKTC’li öğrenciler için yarışacaklar

Bilgi, Canlı Sonuçlar, Dünya, Genel, Haberler May 06, 2023 Yorum Yok

Türkiye Okul Sporları Yıldızlar Voleybol Yarı Final karşılaşmalarında finale kalan Adana ve Mersin kız voleybol ekipleri, Adıyaman’da yıkılan otelin enkazında kalarak hayatını kaybeden şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) öğrencileri için finallerde uğraş edecek.

Adıyaman’da düzenlenen ve zelzele nedeniyle ertelenen Türkiye Okul Sporları Yıldızlar Voleybol Yarı Final karşılaşmaları, Mardin’de 3-5 Mayıs’ta gerçekleştirildi.

Gençlik ve Spor Bakanlığı Yeni Artuklu Spor Salonu’ndaki karşılaşmalara Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’taki sarsıntılara Adıyaman’da yakalanan Mersin Pirireis Ortaokulu ve Adana Genç İş İnsanları Derneği Ortaokulu ile Van Ertuğrul Gazi Ortaokulu ve Elazığ Fatih Sultan Mehmet Ortaokulu grupları katıldı.

Karşılaşmalara Mersin grubu, sarsıntıda Adıyaman’da yıkılan İsias Otel’in enkazında kalarak hayatını kaybeden KKTC’nin Gazimağusa Türk Maarif Koleji kız ve erkek voleybol grubundaki öğrencilerin isimlerinin yer aldığı tişörtlerle, Adana grubu da KKTC’li atletlerinin fotoğraflarının yer aldığı ve ardında “Şampiyon Melekler” yazılı formayla çıktı.

Türkiye finallerine gitmeye hak kazanan her iki ilin grubu Türkiye şampiyonu olup, şampiyonluklarını sarsıntıda hayatını yitiren KKTC’li atletlere adamak istiyor.

“Onları unutmadık, unutmayacağız da”

Gençlik ve Spor Vilayet Müdürü Beytullah Birlik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ertelenen karşılaşmaların Mardin’de yapıldığını belirtti.

Birlik, “Turnuvada Kıbrıs ekibimiz da vardı. Maalesef hayatlarını kaybettiler. Karşılaşmaların yapıldığı salonu ‘Kıbrıs burada’ yazılı pankart astık. Adana ve Mersin kadroları da formalarında hayatını kaybedenlerin isimleri ve fotoğraflarını taşıdı. Duygusal bir manzara oldu. Bizler onları unutmadık, unutmayacağız da.” diye konuştu.

Yer kalmadığı için İsias Otel’de kalmamışlar

Adana kadrosunun antrenörü Serhat Eryılmaz da karşılaşmalara katılmak için gittikleri Adıyaman’da KKTC’li atletlerin kaldığı ve hayatını kaybettiği İsias Otel’de yer bulamadıkları için Öbür otelde kaldıklarını anlattı.

Zelzeleye Öbür bir otelde ekip olarak yakalandıklarını, zelzele travmasını atlatmak için spora tutunduklarını aktaran Eryılmaz, şunları kaydetti:

“Kaldığımız otelin müteahhidi işini hakkıyla yaptığı için hayatta kaldık. İsias Otel üzere bizim kaldığımız otel de yıkılabilirdi. KKTC’li grup için Fazla üzgünüz. zelzele sonrası kızlarımız ağır bir travma geçirdi. çok şükür can kaybımız olmadı. Daha sonra çocuklarımız idmanlarına devam etti. Bundan sonra çıkacağımız her maçta vuracağımız her smaçta alacağımız her sayıda KKTC’li atletleri anacağız. Ruhları şad olsun.”

“Depremde binaların yıkılışlarını gördük”

Adanalı atlet Zeynep Tumluer ise zelzelede atletlerin hayatını kaybetmesine derinden üzüldüğünü lisana getirdi.

Tumluer, “Depremde binaların yıkılışlarını gördük. Bu bizi Fazla üzdü. Sarsıntıdan sonra bir daha turnuva olmaz zannetmiştik. Turnuva yapıldığı için Fazla Mesut olduk. Maksadımız Türkiye finallerini gidip şampiyon olmak. Şampiyon olunca kupamızı ve madalyalarımızı Kıbrıs’a götüreceğiz.” diye konuştu.

Mersin kadrosunun antrenörü Ahmet Çavuşoğlu da kazanmak istedikleri Türkiye şampiyonluğunu zelzelede hayatını kaybeden KKTC takımına adayacaklarını belirtti.

Mersin kadrosunun kaptanı Lavin Özdemir, sarsıntıya yakalanınca Fazla korktuklarını belirterek, zelzele psikolojisini atlamaya çalıştıklarını anlattı.

Özdemir, Fazla yeterli Dost oldukları KKTC ekibi atletlerinin sarsıntıda hayatına kaybetmesiyle derin bir ıstırap yaşadıklarını aktardı.

Mersinli atlet Ceylin İkiz de “Adıyaman’da fecî bir felakete yakalandık. Bir sürü atlet oradaydı. Bizler kurtulduk, Kıbrıs ekibinin ‘melek’ olduğunu öğrenince yıkıldık. Onlar hala kalbimizde. Onları hiçbir Vakit unutmayacağız.” tabirlerini kullandı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir