Fransız basketbolcu Sylla, maçlara başörtüsüyle katılabilmek istiyor

Basketbol, Bilgi May 07, 2023 Yorum Yok
Fransız basketbol tutkunu Salimata Sylla, 8 Ocak’tan bu yana men edildiği resmi karşılaşmalara başörtüsüyle Geri dönebilmek istiyor.

başşehir Paris’te doğan ve ablalarının yönlendirmesiyle 14 Yıl Evvel basketbol oynamaya başlayan 25 yaşındaki Sylla, 3. Lig ekiplerinden Aubervilliers’in formasıyla uğraş etti.

Lakabı “Sali” olan Fransız basketbolcu, 3 Yıl Evvel başörtü takmaya başladığını ve alanda da spor başörtüsüyle gayret ettiğini kaydetti.

Başörtüsü nedeniyle Özel ve Amel hayatında meşakkat yaşamadığını Anlatım eden Sylla, “Ailem, arkadaşlarım, herkes beni olduğum üzere kabul ediyor zira birebir ‘Sali’yim’.” dedi.

– “Maç başlarken ‘Oynayamazsın’ dediler”

Sylla, 8 Ocak’ta maç yapmak için gittikleri Escaudain kentinde müsabakanın başlamasına iki dakika kala başantrenörünün yanına gelerek, “Özür dilerim Sali, hakem oynayabilirsin dedi lakin başörtünle oynayamazsın.” dediğini aktardı.

Bunun üzerine hakemlerle konuştuğunu belirten Sylla, kendisine Fransa Basketbol Federasyonunun (FFBB) tüzüğünde “kafayı örten bütün aksesuarların ‘oyuna elverişsiz’ olarak değerlendirildiği” münasebetinin sunulduğunu kaydetti.

– Ayrımcılığa karşı “Ball.Her” Ligi’ni kurdu

Yaşananların akabinde “Ball.Her” isimli ligi kurmaya karar verdiğini söyleyen Sylla, “Herkes için sağlıklı alanlar oluşturmak istiyorum. Alanda ve dışında kendimizi aşağılanmış durumda bulmamız Laf konusu olamaz. Bu nedenle, ‘Ball.Her’ Bayan Ligi, seçtiğimiz ve sevdiğimiz basketbolun tadını çıkarabilmemiz için ayrımcılık ve adaletsizlik gözetmeksizin bütün kızları kabul etmek için burada.” sözlerini kullandı.

Fransa’daki mevzuatın ve 2017’den bu yana Memleketler arası Basketbol Federasyonunun başörtüyle basketbol oynamaya müsaade verdiğini vurgulayan Sylla, spor başörtüsüyle neden resmi karşılaşmalarda oynanamayacağıyla ilgili FFBB’den şimdi bir Cevap alamadığını belirtti.

istikbal Yıl Fransa’da düzenlenecek 2024 Paris Olimpiyat Oyunları’na başörtülü bayanların katılabileceğini hatırlatan Sylla, Fransa’da başörtülü yahut spor başörtüsü takan bayanların karşılaşmalardan dışlandığını savundu.

– Fransa Hentbol Federasyonu müsaade veriyor

Salimata Sylla, FFBB’nin ligine başörtüsüyle Geri dönebilmek istediğini söyledi.

Sylla, Fransa Hentbol Federasyonunun başörtüye müsaade verdiğini kaydederek, spor başörtüsü olan bayanların neden bir “sorun” teşkil ettiğini anlamadığını anlattı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir