Katar’dan boykot çağrılarına cevap

Futbol, Genel, Haberler Kas 16, 2022 Yorum Yok
Katar Çalışma Bakanı Ali Bin Semih al Marri, Katar’da düzenlenecek 2022 FIFA Dünya Kupası öncesinde Avrupa’da kimi ülkelerde insan hakları münasebet gösterilerek yapılan boykot davetlerine karşılık “Daha Evvel hiçbir Dünya Kupası tertibini boykot ettiniz mi?” dedi.

al Marri, Avrupa Parlamentosunun İnsan Hakları Alt Komitesinde ülkesinin mesken sahipliğinde düzenlenecek Dünya Kupası öncesinde “spor tertipleri ve insan hakları” bahisli oturumda milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

İnsan hakları münasebet gösterilerek Katar’ın boykot edilmesine yönelik Avrupa ülkelerinde birtakım siyasetçiler ve insan hakları kuruluşlarının yaptığı boykot davetlerine yanıt veren al Marri, “Boykot davetleri yapanlara sormak istiyorum. Daha Evvel hiçbir Dünya Kupası tertibini boykot ettiniz mi? neden artık yalnızca Katar’da düzenlenen tertibe odaklanıyorsunuz? Daha Evvel yapılanları Örneğin 2018’dekini izlediniz mi?” diye konuştu.

al Marri, birtakım milletvekillerinin farklı cinsel eğilimlerden bahsettiğini belirterek, “Biz kimsenin eğilimini yargılamıyoruz. Yalnızca şunu söylemek istiyorum. Her biriniz Katar’da memnuniyetle karşılanacaksınız. Bu Katar’da en üst seviyede verilmiş bir talimattır.” sözünü kullandı.

Katar’da çalışan kimi personellerin Dünya Kupası öncesi ülkeden gönderildiği ve mağdur edildiği savlarını da yanıtlayan al Marri, “Tazminatlar konusunda mağdur olan kim varsa mağduriyetini gidermek için başvurabileceği bir düzenek bulunmaktadır. Tazminatlar için bir fon kurulmuştur ve bölgemizde bu hususta bu büyüklükte bir fon bulunmamaktadır. Şu anne kadar çalışanlara 350 milyon dolar ödenmiştir.” dedi.

al Marri, ülkesiyle ilgili savların irtibat eksikliğinden kaynaklanmış olabileceğini Anlatım ederek, bilginin yanlışsız kaynaktan alınması gerektiğini söyledi.

Herkesi 2022 FIFA Dünya Kupası’nı izlemeye Katar’a Davet eden al Marri, “Katar’daki Dünya Kupası futbol tarihindeki en güzel Faaliyet olacak.” halinde konuştu.

Katar’ın mesken sahipliğindeki 2022 FIFA Dünya Kupası, 20 Kasım’da başlayacak. Katar, Orta Doğu’da bu tertibe konut sahipliği yapan birinci Arap ülkesi olacak.

Tertip öncesi Avrupa ülkelerindeki birtakım siyasetçiler ve insan hakları savunucuları, Katar’da insan hakları ihlalleri bulunduğu suçlamasıyla futbol aktifliğinin boykot edilmesi davetinde bulunuyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir