Oyun tutkunu gençler e-spor ile dünyaya açılıyor

Bilgi, Canlı Sonuçlar, Dünya, Futbol, Genel, Haberler, Puan Durumu, Takımların İstatistikler Nis 26, 2023 Yorum Yok

Kayseri’de e-spor ile tanışan gençler, hem hobilerini geliştiriyor hem de profesyonel sportmen olup gelir kazanma imkanı buluyor.

Orta Anadolu (ORAN) Kalkınma Ajansının desteklediği proje kapsamında bilgisayar oyunlarına meraklı gençler için Talas Gençlik Merkezi’nde e-spor akademi kuruldu.

Akademi kapsamında 12 bilgisayarın yer aldığı 24 saat hizmet veren salon açıldı. Burada e-spor ile tanışan 419 oyun tutkunu genç, kurdukları ekiplerde hem eğleniyor hem sosyalleşip dünyaya açılıyor hem de profesyonel sporculuğa adım atarak gelir elde etme imkanına kavuşuyor.

Akademiye katılan gençlere, 4 ekip koçu eğitim veriyor.

Bozkurt: “Bin 647 öğrencimize çevrim içi eğitim verildi”

Talas Gençlik Merkezi Müdürü Kürşat Bozkurt, AA muhabirine, Kasım 2021’den itibaren e-sporu gençlerle buluşturduklarını söyledi.

Bu sporun 15-23 ıslak kümesine hitap ettiğini lisana getiren Bozkurt, “Altı aylık proje kapsamında bin 647 öğrencimize çevrim içi eğitim verildi. Yine 500’e yakın aileye ve 200’e yakın öğrenciye Çehre yüze eğitim verildi.” dedi.

Bozkurt, 419 öğrencinin lisansa kavuştuğunu, kısa müddette profesyonel mukavelelere imza atan kursiyerlerinin olduğunu lisana getirerek, “Burası milyonlarca insanın çevrim içi oyun oynadığı platform. Milyonlarca gencimizin bir ortada buluştuğu, Çeşitli kanallarla haberleştiği, toplumsallaştığı, farklı kültürlerin bir ortaya geldiği platform. Haziran 2022’de eğitimlerimize katılan ve antrenörlük evrakı Meydan bir arkadaşımız, Brezilya grubuna transfer oldu. Üç atletimiz da bir kulübe transfer oldu ve maaşlı çalışıyor.” sözlerini kullandı.

Kursiyerlerin amacı yüksek

E-spor oyuncusu Alperen Kağan Yılmaz (17), yaklaşık 10 yıldır oyun oynadığını, merkezde ise profesyonel olarak bir grupta çaba ettiğini belirtti.

Devletin Fazla yeterli imkanlar sunduğunu anlatan Yılmaz, kendini geliştirip Değerli kadrolara transfer olmak istediğini kaydetti.

Atletlerden Ömer Altuner (17) ise oynadığı oyunun yaklaşık 20 milyon etkin üyesi bulunduğunu, gayesinin dünyanın en güzelleri ortasına girmek olduğunu lisana getirdi.

Ailesinin maçları takip ettikten sonra ön yargıyı bıraktığını anlatan Altuner, “Burası toplumsal bir ortam. bütün dünyadan beşerlerle etkileşimdeyiz. Hatta bu platformda yabancı lisanımızı bile geliştirme imkanı buluyoruz.” diye konuştu.

Kilci: “Kayseri bugünden altyapısını oluşturmuş vaziyette”

Oran genel Sekreteri Ahmet Emin Kilci, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının uyumu, Kayseri Gençlik ve Spor Vilayet Müdürlüğünün takviyesiyle yürütülen e-spor akademi projesi kapsamında birçok yeniliğe imza attıklarını aktardı.

Akademiye yaptıkları 1 milyon 300 bin liralık yatırımın kısa müddette Sonuç vermesinin memnunluğunu yaşadıklarını vurgulayan Kilci, “Amacımız gençlerin, belli bir disiplin içerisinde eğitim alarak istihdam edilebilirliklerini artırmak. Geleceğin spor kolları ortasında yerini alacak e-spor için Kayseri bugünden altyapısını oluşturmuş vaziyette. Ailelerin e-spor özelinde ön yargılarından kurtulmasını sağlayıp, çocuklarını itimatla gönderebilecekleri bir Meydan oluşturduğumuz için memnunuz.” değerlendirmesinde bulundu.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir