onlinemac.net | Spora Dair Her Şey

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Futbol
  4. »
  5. Robert Prosinecki: “Galatasaray bırakmaz”

Robert Prosinecki: “Galatasaray bırakmaz”

admin admin -
7 0
Süper Lig’de Kayserispor ve Denizlispor’da teknik yöneticilik yapan Robert Prosinecki, Türk futbolunu konuştu. Tecrübeli teknik adam, çalıştığı devirlerdeki tecrübelerinin yanı Dizi şu anki şampiyonluk yarışı hakkında da değerlendirmelerde bulundu.

Fanatik’e konuşan başarılı hocanın kelamları şu biçimde:

“DOĞRU ADIM İÇİN HAZIRIM”

“Barcelona ve Real Madrid’de oynadım. Aka ekiplerin, Aka grup taraftarlarının ne istediğini Fazla âlâ biliyorum. Zira bunu futbolculuk mesleğim boyunca Fazla âlâ bir biçimde deneyimledim. Dünyanın en âlâ gruplarında oynadım, en ateşli taraftarların önünde maçlara çıktım. Teknik adam olarak bu deneyimleri yaşadım. Tutkulu bir beşerim. En Aka tutkum da futbol ve birebir tutkuyu gördüğüm yerlerde çalışmak istiyorum artık. Kayserispor’daki iki periyodumuz de başarılı geçti. Bilhassa birinci devirde Türkiye’deki Aka gruplardan Teklif almıştım. Lakin o süreçte görüşmeler tamamlanmamıştı. Türkiye’deki futbolu seviyorum. Zira burada beşerler tutkuyla kadrolarına bağlı. Yeniden kimi teklifler var. Lakin bu Kez yanlışsız adım atmak istiyorum.

“İYİ BİR 11’İNİZ OLMAK ZORUNDA”

“Türkiye’de Özellikle Aka gruplarla şampiyon olabilmek kolay. Zira gerinizde Fazla kuvvetli bir taraftar var. Tarihi kulüplerin başında olmak bambaşka bir güç. Bununla birlikte ekonomik olarak istediğiniz transferleri yapabilme ayrıcalığınız var. Teknik adam olarak yanlışsız takım mühendisliği, oyuncu tercihleri ve istikrar ortaya koyabilmeniz sizi sonuca taşıyor. Takım planlaması en Kıymetli şeylerden biri. Başınızdaki oyun planını uygulayabilecek güzel bir 11 ve onları daha güzel olmaya itecek kalitede alternatiflerle Türkiye’de gayenize ulaşabilirsiniz. Buna Özellikle vurgu yapıyorum. Zira 25-30 Benlik bir takımınız varsa ve bu takımdaki oyuncular hepsi tıpkı kalitedeyse bu size muvaffakiyet değil, karışıklık getirir.”

“YILDIZ OYUNCU TAKIMA BAKMAZ”

“Fenerbahçe’nin her Yıl Fazla Önemli paralar harcayarak başarısız olmasının anne nedeni de tam olarak bu. Ben futbolculuğumda yıldız bir oyuncuydum. Sağlıklı ve fizikî olarak kuvvetli olduğum sürece her Vakit oynayacağımı biliyordum. Hiçbir maçtan Evvel takımın açıklanmasını beklememe gerek yoktu. Yıldız oyuncu, uygun oynamasına Karşın her hafta takımda olup olmadığına dair belirsizlik yaşarsa alana kendisini veremez. Sonuçlar güzel giderken içinden konuşur, sonuçlar Tersine döndüğünde de yüksek sesli bir halde rahatsızlığını anlatır. Bu da grup olabilmenizi mahzurlar. Fenerbahçe’de gördüğüm kadarıyla hiçbir oyuncu oynayıp oynamayacağını bilmiyor. Futbol her yerde birebir. Dünya futbolunu domine eden grupların 11’lerini rahatlıkla sayabiliyorsunuz. Zira futbol tekrarlar ve alışkanlıklar istiyor. Oyunu güçlendirebilmeniz için istikrara ve vakte gereksiniminiz var. Rotasyon elbette yapacaksınız fakat her hafta farklı takımlarla oynamak sizi kaosa götürür.”

“ARDA GÜLER HER MAÇ OYNAR”

“Futbol Özel yetenekli oyuncuların ayrım yarattığı bir oyun. özel yetenekleri ise her ekibin bulabilmesi Mümkün değil. Elinize bu türlü oyuncular geçtiğinde onlara itimat vermeli ve daha ileriye taşımalısınız. Oyuncuya inancı sözlerinizle veremezsiniz. Bunun Biricik bir yolu var; alana sürmek ve özelliklerini yansıtabilmesi için ona İmkan vermek. Türkiye’de de şu anda bu tanıma uyan tahminen de Biricik bir futbolcu Mevcut o da Arda Güler… Bunu yaşından büsbütün Müstakil söylüyorum. Elinizde Arda Güler özelliklerinde bir oyuncu varsa oynatırsınız. Dönem tahminen de nihayet periyodunda oynamaya başladı ancak Fenerbahçe bence ondan Fazla daha Çok randıman alabilirdi.”

“GALATASARAY BIRAKMAZ”

Fenerbahçe’nin Giresunspor karşısında yaşadığı kayba kadar işler bana nazaran tam olarak ortadaydı. Lakin artık Galatasaray’ın yarışı bırakma bahtı Fazla düştü. Başakşehir üzere Değerli bir rakibi yenerek bunu ne kadar arzulayan bir grup olduklarını da herkese gösterdiler. Okan Buruk da Vakit vakit sendeledi fakat onu ayakta tutan şey oluşturduğu oturmuş 11’di. kimi oyuncular düşebilir lakin ekibi ayakta tutan şey oyun gücüdür ve bu da takım istikrarıyla yakalanabilir.

“TÜRKİYE EN GÜZEL OLMALI”

“Hırvatistan Teknik Yöneticisi Dalic’in Türkiye maçındaki açıklamaları Fazla konuşuldu. Türkiye’yi Fazla seven, buraya yalnızca futbol olarak değil ülke olarak da bağlı olan bir beşerim ve şunu net biçimde görüyorum ki yanlışsız tertipler sağlanması halinde Türk futbolu dünyanın en önde gelen liglerinden biri haline gelebilir. Lakin bunu yapabilmeniz için düzgün bir eğitim sistemine gereksiniminiz var. Bir futbolcu için futbol eğitimi yıldız olabilmesi için kâfi değildir. Dünya vatandaşlığı denen bir şey Mevcut ve Türk oyuncuların futbol olarak gelişirken şahsî olarak donanım elde edebilmesi gerekir. Bu da aslında bir ülke planlaması gerektirir.

“PLANLAMA ŞART”

“Hırvatistan bunu Fazla düzgün yaptı, yapmaya da devam ediyor. Baktığınız Vakit Türkiye’de daha yeterli tesisler, daha uygun statlar, daha düzgün yerler, daha kuvvetli bir futbol iktisadı, daha Çok İlgi ve insan var. Yani her şey var. Noksan olan şey ise planlama ve tertibi ortaya koyabilecek insan gücü. Bu da nitelikli şahıslarla yapılabilecek bir şey. Eğitimli, deneyimli, ülkenin dinamiklerine Yargıç insanların fikirlerini hayata geçirecek bir tertip Türk futbolunu Fazla daha kuvvetli düzeye taşıyabilir.”

 

 

 

 

 

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir