onlinemac.net | Spora Dair Her Şey

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Futbol
  4. »
  5. Sanal ortamı gerçekle buluşturan “fijital futbol” maçları Kazan’da yapıldı

Sanal ortamı gerçekle buluşturan “fijital futbol” maçları Kazan’da yapıldı

admin admin -
8 0
Futbolu sanal ortam ile birleştiren “fijital futbol”un kıtalararası ön hazırlık final maçları Tataristan’ın başşehri Kazan’da gerçekleştirildi.

Anadolu Ajansının (AA) Küresel İrtibat Ortağı olduğu “Rusya-İslam Alemi: Kazan Forum 2023” kapsamında bu Yıl fijital futbol milletlerarası ön hazırlık maçları düzenlendi.

İngilizce’deki fizikî ve dijital sözlerinin birleşiminden oluşan “fijital oyunlar”dan biri olan fijital futbol turnuvasında; Rusya, Brezilya, Arjantin, Uruguay, Sırbistan ve İran’dan gelen Yekün 8 ekip yaklaşık 3 milyon ruble Ödül için uğraş verdi.

İki kısımdan oluşan maçta, gruplar futbol simülatöründe yarıştıktan sonra gerçek alanda maç yaptı. Eski futbolcu Ronaldinho tarafından kurulan R10 futbol grubu 2. olurken, Rus Phoenix ekibi 12-7 üstünlükle 1. oldu.

– Geleceğin Oyunları birinci Defa 23 Şubat-2 Mart ortasında yapılacak

Geleceğin Oyunları Yarışlar Yöneticisi Vladislav Ershov, klasik spor ve sanal ortamda oynanan e-spor’u birleştirme fikri olarak fijital oyunların 2020’de ortaya çıktığını lisana getirdi.

Ershov, klasik sporun izleyicisini kaybetmeye başladığını belirterek, “Giderek daha Fazla genç e-sporu tercih ediyor. Vaktin gerisinde kalmamak için sporun geleceği de bu tarafta değişim göstermeli. O yüzden bu formatı oluşturduk.” sözlerini kullandı.

Fijital oyunların gayesinin, sanal ortamda oyun oynayan gençleri konuttan dışarı çıkarmak ve daha Fazla fizikî aktiviteye teşvik etmek olduğuna işaret eden Ershov, kelamlarına şöyle devam etti:

“Rusya’da 2021’de Aka ölçekli tanıtım kampanyası yapıldı. Geleceğin Oyunları-2024 yarışının birincisine konut sahipliği yapmak için ülkenin birçok bölgesinden Teklif geldi ve spor etkinliğinde deneyimi olan Kazan’da yapılması kararlaştırıldı. Artık ön hazırlık maçları yapılıyor. Geleceğin Oyunları-2024 ise 23 Şubat-2 Mart 2024 tarihleri ortasında gerçekleştirilecek.”

Ershov, ön hazırlık maçlarının eksikleri belirlemek ve iyileştirmeler yapmak için Kıymetli olduğuna dikkati çekerek, “Gelecek Yıl yapılacak turnuvaya katılacak gruplar belirleniyor, kurallar oluşturuluyor, seyircinin beğenisi ölçülüyor, Geri bildirim alınıyor ve turnuva için altyapı oluşturuluyor. Turnuvada 16 farklı kısımda 16’şar grup yer alacak ve Yekün 256 ekip yarışacak. çok uluslu bir tertip olacak. 100’den Çok ülkeden 2 binden Çok atlete Teklif sunuldu. Geleceğin Oyunları herkese açık, müsabakaya katılmak isteyen grupları bekliyoruz. Seneye Kazan’da yapılacak turnuvaları istikbal yıllarda diğer ülkelere de götürmek istiyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir