Ümit Karan: “Enkaz kaldıramam ama yemek yapabilirim”

Futbol, Genel, Haberler Şub 16, 2023 Yorum Yok
Ümit Karan, golleriyle Türk futbolunun unutulmazları ortasına ismini yazdırmış bir isim… Galatasaray formasıyla 3 Türkiye şampiyonluğu, bir Muhteşem Kupa kaldırıp, Gençlerbirliği ile Türkiye Kupası sevinci yaşadı.

Teknik yöneticilik mesleğinde en nihayet Kastamonuspor’u çalıştırdı. Şu Lahza ülkenin yaralarını sarmak için zelzele bölgesinde olan Karan; ortamı, yaşananları ve hislerini Sabah gazetesine anlattı.

İşte çarpıcı tespit ve bildirileri:

“Aslen Adanalıyım. Orada eşimdostum Fazla ziyan gördü lakin ben sarsıntının sonraki günü Gaziantep’e geldim. Fark yapmamak lazım. Bu ülkenin her yeri bizim, bu ülke hepimizin. İslahiye’de kamp kurduk, sıcak Yemek dağıtmak için mutfak kurduk. Zira enkazdan adam çıkartmak benim bildiğim bir Amel değil, eğitimli olmak gerekiyor ancak “Elim ayağım tutuyor en azından Yemek yapalım, Yemek dağıtalım, gelen yardımları indirelim” dedim. Buraya geldiğimde durumun düşündüğümden Fazla daha Üzücü olduğunu gördüm. Yürek dayanmıyor, tanımı yok.”

“DUYGUSAL MÜZİKLE PAYLAŞMANIN MANASI YOK”

İnsanların yuvaları yıkılmış, gördüğüm Biricik şey telaş, ıstırap ve perişanlık. Buradaki herkes Fazla Çok duygusal. Dokunduğun ağlıyor. Geriye duygusal müzik koyup bunları paylaşmanın bir yararı yok. Bu ziyan veriyor. Daha motive edecek hareketlerde bulunmak gerek. Bizim insanlara ümit olmamız lazım. Buradaki beşerler ne spor düşünüyor ne sanat ne siyaset. Ülkemize, devletimize sahip çıkmak lazım. Aka bir felaket, kolay bir şey değil. Toplumsal medyayı takip ediyorum; provokasyon, bilgi kirliliği, yanlış yönlendirme Fazla oluyor. Bize ileti geliyor, ‘Şuraya bakar mısınız?’ diye, gidiyoruz kimse yok. Bu da Vakit kaybına yol açıyor. Beşerler perişan esasen, yardıma giden beşerler da boş yere oradan oraya koşuyor.

“BU MİLLETİ KİMSE YIKAMAZ”

Tırlarla yardımlar geliyor fakat onları buraya indirmek, dağıtmak için de insan gücüne gereksinim var. Bunları bizler yaptığımız Vakit askerimiz, jandarmamız da bunlarla yorulmamış, Vakit kaybetmemiş oluyor. Biz millet olarak Fazla hoşuz. Birlik olduğumuz Vakit bizi kimse yıkamaz. Beşerler burada soruyor; ‘Biz ne olacağız?’ Bir teyze geldi yanıma, “Oğlum konutuma girebilir misin, altınlarım kıyafetlerim evde” dedi. Gidip baktık ancak ortada mesken yok, kalmamış. Sinemalarda görsen inanmazsın, Fazla üzücü, Fazla farklı. Biz buradaki insanları sakinleştirmeye çalışıyoruz. Zira herkes yorgun ve gergin. ‘Gel, sakin ol, Yemek ye, çorba iç, konuşalım, düzelecek’ diyoruz. Motivasyon Fazla kıymetli. AFAD vazifelisi gördüğümüzde “Kardeşim haydi biraz daha gayret harikasın”, askeri görüyoruz “Hadi kardeşim sen buradan bir şahıs daha çıkartırsın, size güveniyoruz” diye Daimi moral veriyoruz.

“LİGDEN ÇEKİLEN GRUPLAR HAKLI”

Zelzeleden etkilenen bütün kulüplerimize öncelikle başsağlığı diliyorum. Ligden çekilen kadrolar mutlaka haklı. Bu kulüplerde can kaybı yaşandı. kolay değil. Ruhsal olarak da uygun değiller. Yabancıları hiç düşünemiyorum bile. Oyuncu oynamak istemeyebilir. Şu Lahza futbol bile konuşamıyorum, konuşmak istemiyorum. Hiçbir şeyin değeri kalmadı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir