Yalçın Granit vefatının 2. yılında anılıyor

Basketbol, Bilgi Kas 01, 2022 Yorum Yok

Türk basketbolunun efsane ismi Yalçın Granit, vefatının ikinci yılında anılıyor.

17 Eylül 1932’de dünyaya gelen ve 88 yaşında hayata gözlerini yuman Granit, kısa süren faal basketbol yaşantısında birçok prensip imza atarak ismini altın harflerle Türk basketbol tarihine yazdırdı.

Türk basketbolunun Kıymetli isimlerinden olan ve Avrupa tecrübesi de yaşayan Granit, Özellikle Darüşşafaka ve Galatasaray’ın basketbol tarihlerinde Değerli bir yer tutuyor.

Darüşşafaka’da eğitim Meydan Yalçın Granit, bu kurumda basketbol kulübünün kurulmasında öncülük etti. Galatasaray’da da forma giyen Granit, sarı-kırmızılı kadronun 1950’li yıllarda elde ettiği “Yenilmez Armada” unvanında ekibin Değerli ismi oldu. Granit, yalnızca 25 yaşına kadar oynadığı basketbolda kulüp ekiplerindeki muvaffakiyetini, A ulusal Kadro’ya da yansıttı.

ulusal grupla 3 Avrupa Şampiyonası görüp en skorer İsim olan Granit, 1952 Helsinki Olmipiyat Oyunları’nda da ay-yıldızlı formayı terletti.

Ali Sami Yen sayesinde Galatasaray’la tanıştı

Yalçın Granit, efsaneleri ortasına girdiği Galatasaray’la da Farklı bir biçimde tanıştı.

Darüşşafaka’da eğitimini bitirdikten sonra 17 yaşında Ankara’da Mülkiye’den Teklif Meydan Granit, Galatasaray Kulübünün kurucusu Ali Sami Yen sayesinde İstanbul’da kaldı.

Mülkiye’nin 90 liralık burs teklifini kabul eden Granit, Anadolu Ajansına verdiği röportajda, Galatasaray’da kalma kıssasını şöyle anlatmıştı:

“Turgut Atakol, beyefendiye ‘Bu çocuk basketbola meraklı, onun İstanbul’da kalmasını istiyorum. Mülkiye’den 90 lira burs almış, gidiyor.’ dedi. Beyefendi bir Lahza durdu ve ‘100 lira versek İstanbul’da kalır mısın?’ diye Teklif yaptı. Esasen İstanbul’da kalmayı Fazla istiyordum ve Galatasaray’da kaldım. Kapıdan çıktık, Turgut ağabeye ‘Kim bu beyefendi?’ dedim. O da ‘Ali Sami Yen’ dedi. Mülkiye 90 lira burs vermişti. Beyefendi bana 100 lira verdi ve onun sayesinde Galatasaray’la tanıştım.”

Galatasaray’la 5 şampiyonluk

Yalçın Granit, Yekün 9 dönem formasını giydiği Galatasaray’la 5 şampiyonluk yaşadı.

1948 ile 1955 yılları ortasında “Yenilmez Armada” unvanlı grupla 4 şampiyonluk elde eden Granit, 1 yıllık Fransa tecrübesi sonrası 1955-1956 döneminde da Galatasaray formasını terletti. Granit, o dönem beşinci şampiyonluğunu yaşadı ve 25 yaşında basketbolu bıraktı.

Avrupa’da forma giyen birinci Türk basketbolcu

1952 Helsinki Olimpiyat Oyunları’nda dünya basketbolunun vitrinine çıkan Granit, Fransa’ya giderek Avrupa’ya transfer olan birinci Türk basketbolcu unvanını elde etti.

Fransa basketbolunun bir numaralı ismi kabul edilen ve daha sonra FIBA Başkanlığı da yapacak olan Robert Busnel’in dikkatini çeken Granit, 1955’te Fransa’ya gitti. Fransa’da Racing Club Paris formasını bir Yıl terleten Granit, birebir vakitte Busnel’in asistanlığını da yaparak Fransız gençlerine basketbol öğretti.

Granit, Fransa anılarını şöyle lisana getirmişti:

“Robert Busnel, daha basketbol oynamadan beni Fransa’nın her kentinde dolaştırdı. Benim şut atarken Allah’tan gelen yetenekten Dolayı bileğim Fazla yumuşaktı. Şut atarken elimdeki dört parmak yere bakıyor. halbuki baş parmağın da yere bakması lazım. Robert Busnel, beni Fransa’nın Tüm kentlerinde gezdirip, elimi gösterdi. Zannettim ki beni uygun bir oyuncuyum diye tanıtıyor. halbuki şut atarken bileğimin halini, elimin özelliğini göstermek için Fransa’yı gezdirmiş.”

Üniversite için 25 yaşında basketbolu bıraktı

Basketbolculuğu periyodunda elde ettiği başarılarla Türk basketbolunun Kıymetli isimleri ortasında yer Meydan Granit, erken bir Devre olarak değerlendirilebilecek 25 yaşında etkin oyunculuk mesleğini noktaladı.

Oyunculuğunun yanı Dizi akademik mesleğe de sahip olan Yalçın Granit, İstanbul Üniversitesi yerbilimi Kısmı’nı bitirdi. Basketbol oynadığı periyotta üniversitede de akademik mesleğini sürdüren Granit, üniversite hayatına daha da ağırlaşmak için erken yaşta oyunculuk mesleğini tamamladı.

Başantrenörlük kariyeri

Erken yaşta etkin basketbolu bırakan Granit, kurucularından olduğu Darüşşafaka’nın yanı Dizi Galatasaray, Beyoğluspor, İTÜ ve Eczacıbaşı’nda da başantrenörlük yaptı.

Yalçın Granit, 1959-1960 döneminde Darüşşafaka’ya birinci İstanbul Ligi şampiyonluğunu kazandırdı. Granit, 1964’te ise efsanesi olduğu Galatasaray’ın başına geçti. Sarı-kırmızılılarla 1964-1965 ve 1967-1968 dönemlerinde çalışan Granit, 1971-1974’te ise Eczacıbaşı’nın başantrenörü oldu. Granit, bir periyoda şampiyonluklarla damga vuran İTÜ ve Eczacıbaşı’nın da temellerini atan İsim olarak tarihe geçti.

Granit, 1961-1962’de kısa bir müddet A ulusal Basketbol Grubu’nun da başında yer aldı.

Yalçın Granit, 1984 yılında ise Galatasaray’ın basketbol şubesinde yönetici oldu. Burada yaptığı çalışmalar süratle meyvesini verdi ve sarı-kırmızılılar üst üste 2 Yıl şampiyonluğa ulaştı.

Efsane İsim daha sonra Türkiye Basketbol Federasyonu ve Tekrar Galatasaray’da yöneticilik misyonları yaptı.

Bir Devre spor müellifliği da yapan Granit’in hayatı birçok basketbol kitabına da mevzu oldu.

Galatasaray’da basketbolun kapanmasını engelledi

Yalçın Granit, Galatasaray’da reis Özhan Canaydın devrinde basketbol şubesinin kapanmasını da engelledi.

O devri anlatan Granit, şu tabirleri kullanmıştı:

“Özhan Canaydın ile Fenerbahçe Kulübü Lideri Aziz Yıldırım, basketbol şubelerini kapatma kararı aldı. Sonra Özhan benimle konuşunca fikrinden vazgeçti. O Devre şube kapanmasın diye Aka mesuliyet aldım. Çektiğim badireyi bilemezsiniz. Düşünün, maç yayınlarından bile Nakit alamıyorduk.”

Forması Ayhan Şahenk Spor Salonu’nda asılı

Darüşşafaka’da basketbolun kurucularından olan Yalçın Granit’in dev forması, Ayhan Şahenk Spor Salonu’nda asılı duruyor.

2014 yılında Darüşşafaka Kulübü, gerçekleştirdiği bir merasimle Granit’in 4 numaralı formasını emekliye ayırarak Ayhan Şahenk Spor Salonu’na astı.

Yalçın Granit, 1 Kasım 2020’de vefat etti.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir