YSK açıkladı: Seçim ikinci tura kaldı

Futbol, Genel, Haberler May 15, 2023 Yorum Yok
Türkiye bugün cumhurbaşkanı ve Milletvekili seçimleri için sandık başına gitti. Cumhurbaşkanlığı Seçim sonuçlarını Sporx’te!

YSK Lideri: “Saat 15.15 prestijiyle Yurt içi sandık sayısı yüzde 100 oranında açılmıştır. Yurt içi iştirak oranı yüzde 88,92 olarak gerçekleşmiştir. Yurt dışında ise yüzde 52,69 oranında bir iştirak sağlanmıştır. Şu anda Yurt dışında bilgi girişi devam eden 35.874 oy bulunmaktadır. Şu anda Kesin olmayan süreksiz sonuçlara nazaran Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın yüzde 49.51, Sayın Kemal Kılıçdaroğlu yüzde 44,88, Sayın Sinan Oğan’ın yüzde 5.17, Sayın Muharrem İnce’nin yüzde 0.44 oy aldığı görülmüştür. 15.15 prestijiyle sisteme girilmesi devam eden 35.874 oyun tamamının birinci iki sırada devam eden adaylarımızdan Sayın Erdoğan’a verildiğini kabul etmemiz halinde bile yüzde 49.54 olduğu görülmüş, Sayın Kılıçdaroğlu’na verildiği halde bile yüzde 44,85 oranında oy aldığı görülmüştür. Seçilme yeterliliğini hiçbir Namzet kazanamadı. 28 Mayıs 2023 Pazar günü ikinci Dönem seçimlerinin yapılmasına karar verilmiştir.”

İŞTE YÜZDE 100 SEÇİM SONUÇLARI

Adaylar YSK (Açılan Sandık %100)
R.T. Erdoğan %49.51
Kemal Kılıçdaroğlu %44.88
Sinan Oğan %5.17
Muharrem İnce %0.44

12.32 | KEMAL KILIÇDAROĞLU’NDAN AÇIKLAMA

Kemal Kılıçdaroğlu: “Sevgili Halkım, dünden bu yana aralıksız çalışıyoruz. Sakın ola ki bir ümitsizliğe kapılmayın. Ben dik duracağım. Olan bitene dair net tespitlerimi size anlatacağım. Sonrasında da ayağa kalkıp daima Bir arada bu seçimi alacağız.”

05.35 CHP: “YURT DIŞI OYLARI SAYILIYOR”

CHP genel reis Yardımcısı Muharrem Erkek, “Yurt dışı oylarının sayımı ATO’da devam ediyor ve bu süreç daha da Vakit alacak üzere duruyor. Buradan ayrıldıktan sonra da ATO’yu ziyaret edeceğiz. Orada da milletvekillerimiz, sandık görevlilerimiz ve müşahitlerimiz misyon yapıyorlar. Seçim Sonuçları katılaşana kadar CHP ve millet İttifakı olarak misyonumuzun başındayız” dedi.

03:00 KILIÇDAROĞLU: “İKİNCİ Zaman BAŞIMIZIN ÜSTÜNDE”

Sandığa gidip oy kullananlara teşekkürler. İştirak oranının %90’na yaklaşması şad edici. Erdoğan iftira ve hakaretlerine Karşın beklediği sonucu alamadı. Seçim balkonda kazanılmaz. Datalar akmaya devam ediyor. Milletimiz ikinci Zaman diyorsa başımızın üstüne. Bu seçimi ikinci çeşitte kesinlikle kazanacağız, herkes bunu görecek. Erdoğan toplumdan itimat oyu alamamıştır. AKP’deki oy kaybı da bunu göstermektedir. 15 gün boyunca hakkı, hukuku ve adaleti getirmek için Gerekli çabayı yapacağız. Kesinlikle lakin ve kesinlikle bu ülkeye demokrasiyi getireceğiz.

02:42 YSK LİDERİ AHMET YENER: “%49,49 ERDOĞAN, %44,79 KILIÇDAROĞLU”

“Sandıkların %91.93’ü açıldı. Recep Tayyip Erdoğan %49.49, Kemal Kılıçdaroğlu %44.79 oy oranına sahip.”

02:39 SİNAN OĞAN: “OYLAR TAM KARŞITI OLMALIYDI”

CHP listeleri Fazla reaksiyon toplamış üzere görünüyor. 320 millet İttifakı, 280 civarında Cumhur İttifakı bekliyordum. Listeleri güzel yapmak lazım. Sayın Kılıçdaroğlu’nu Çok öz inançlı buldum, kendisine de bu mevzuda görüşlerimi aktardım. Yabancı seçmenlerin sayısını bilmiyoruz. Kılıçdaroğlu bildiklerini söyledi. Lakin yabancı seçmenler tesirli olmuş. Hazırlıklı olduklarını, her şeyin Denetim altında olduğunu söylemişti. Sağ siyaseti bilmiyorlar. O sebeple bu kadar seçim kaybedildi. Zelzele, iktisat vs. münasebetlerden dolayı millet İttifakı’nın olağan kaidelerde Aleni Ara önde olması gerekiyordu.

02:39 SİNAN OĞAN: “KILIÇDAROĞLU’NA BUNU DEMEDİK”

“Kemal Kılıçdaroğlu’nu yalnızca HDP siyasi sistemin dışında bırakılırsa desteklerim.” diye bir şey demedim. HDP ve HÜDA PAR’ın Türk siyasetinde anahtar olma rolünün karşısındayız. Artık de bunun karşısındayız. Biricik koşulumuz bu olsa, “Sayın Kılıçdaroğlu, HDP’den vazgeç biz gelelim’ derdik.

02:39 SİNAN OĞAN: “DOĞRU KARARI VERECEĞİZ”

Bizi kimse ciddiye almadı. Türk siyaseti daha istikrarlı olacaktır. Yayından çıkan siyaset, yayına oturacaktır. Müracaatlarımız sonucunda en kısa vakitte gerçek kararı vereceğiz. Parlamento sonuçlarını Fazla yakından takip edemedim.

02:35 SİNAN OĞAN: “ŞU Lahza KİMSEYE YAKIN DEĞİLİZ”

Bizim yaptığımız açıklamaların sonuçlara tesiri oldu. Korsan balkon konuşması seziyordum ve uyardım. çok cüzi farklarla balkon konuşması yapmanın bir yararı olmayacağını söyledik. Yurt dışı oyları konusunda birinci bizim ikazımız oldu. YSK’nın dikkate aldığını düşünüyoruz. Biz koltuk pazarlığı yapmadık. Biz unsurlar bazından Siyaset yapan insanlarız. Biz partiden partiye, görüşten görüşe zıplamayız. Anayasa’nın birinci 4 ve 66. unsuru, FETÖ, PKK, Hizbullah üzere terör örgütleri ile uğraş.. Sığınmacıların Geri gönderilmesi üzere ön kaideler var. Bunlar olmazsa, biz koltuk için masaya oturmayız. Bu koltuklar bize Fazla evvelden de Teklif edildi ancak elimizin karşıtıyla itiraz ettik. Biricik başına karar verenlerden biri olmayacağım. Tabanımızla, bize oy verenlerle istişare edeceğiz. O karar, hepimizin ortak kararı olacak. Şu Lahza bir yere yakın olduğumuzu söyleyemeyiz. Birçok yerden arandık ancak İsim vermemiz yanlışsız olmaz. Bunlar bireysel aramalar.

02:30 SİNAN OĞAN: “BİZE NAZARAN SÜRPRİZ DEĞİL”

Milletimize güzel ve uğurlu olsun. Bu seçimde HDP ve HÜDA PAR’ın belirleyeceğini olmayacağını, seçimin ikinci tipe kalacağını söyledik. Bizim istediğimiz noktadayız. Beklentilerin altında kaldık. %11-%12 olmasını bekliyorduk. Bu oyların bir kısmı beklenen sandıkta gitti. Azıcık Siyaset matematiğinden anlıyor olsalardı, Cumhurbaşkanı Erdoğan Aleni Ara sonuçla balkon konuşması yapacaktı. Biz birinci günden beri Siyaset matematiğini hakikat okuduğumuzu ve yanlışsız bildiğimizi söyledik. Anket şirketlerinin yanılacağını söyledik ve dediğimiz noktadayız. Aldığımız oy oranı sürpriz değil.

02:05 ERDOĞAN: “AÇIK Aralık ÖNDEYİZ”

Biz, sizleri Fazla seviyoruz. İşte bu sevdanın sonucu burada. Bu sevdalıların buluşması. Birileri mutfakta, biz de balkonda. Ülkemiz 14 Mayıs seçimleriyle bir demokrasi şölenini daha alnının akıyla tamamlamıştır. Şimdi Kesin sonuçlar muhakkak olmamakla birlikte Aleni Aralık önde bulunuyoruz. Yurt içi oyları sayımı muhakkak oldu, Yurt dışı sayımı biraz daha Vakit alacak. Milleti kandırmaya çalışanlar üzere değiliz. Milletimize karşı daima harbi ve hasbi olduk. Seçimde Aleni Ara öndeyiz lakin sonucun tam olarak ne halde tecelli ettiği önümüze gelmediği için ulusal iradenin tezahürünü bekliyoruz. Sizlerin buradaki sevgisi için klâsik balkon konuşmamızı şimdiden yapalım dedik. Bu ne aşk, bu ne heyecan, bu ne sevda? Maşallah. Bizleri yalnız bırakmayan bütün kardeşlerime teşekkür ederim. Sandık şuralarında vazife alan, ferdi çabalarıyla istekli bir formda sandıklara sahip çıkan, Yurt dışı çalışmalarında Görev üstelene her bir kardeşime teşekkür ediyorum. En Aka teşekkürü rekor bir iştirakli, sandık başına giderek, ülkesinin ve kendisinin geleceği için tercihini sandığa yansıtan vatandaşlarımın her birine teşekkür ediyorum.”

“KAZANAN MİLLETİMİZ OLMUŞTUR”

“Seçimde tercihini bizden yana kullanan kardeşlerime şükranlarımı sunuyorum. Kazanan, seçim tabloların ve oranların ötesinde ülkemiz olmuştur, milletimiz olmuştur. Türkiye ulusal iradenin üstünlüğüne olan inancıyla, vatandaşlarının demokratik özgürlüğüyle dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olduğunu, bir Defa daha ispatlamıştır. Dünyada gibisi yok, tarihimizin en yüksek iştirakli seçimlerinden birini yaşadık. Milletimizin tercihini huzur içinde sandığa yansıtmasını gördük. Hiçbir Üzücü gelişme olmadan bunu seçime yansıttık. CHP yöneticileri ve kimi belediye liderlerinin büsbütün, kendi İç hesaplaşmalarının eseri feveranları bu gerçeği değiştirmiyor. Ülkemiz hem siyasi hak ve özgürlüklerin kullanımı, hem seçim sisteminin güvenilirliği açısından dünyaya Örnek olacak bir işleyişe sahiptir. Kimse bu tabloyu, kendi kısır çekişmeleri için bozamaz. Biz her Vakit ulusal iradenin kararına, yani sizin kararınıza hürmet duyduk. Cumhur ittifakı işini biliyor, gereğini yaptınız. Herkesten demokratik olgunluğu bekliyoruz. Tartışmalar artık geride kaldı. Herkes kelamını söyledi, milletimiz kararını vermiştir. Artık buna yeni kılıflar uydurmanın manası yok. Milletin kararının ne olduğunu Kesin sonuçlar açıklandığında göreceğiz. Sonuç ne olursa olsun, tercihini bizden yana yapan 27 milyona yakın kardeşime şükranlarımı sunuyorum. Tercihini kimden yaparsa yapsın, bu demokrasi şölenine katılan yaklaşık 56 milyon vatandaşımıza teşekkür ediyorum. Seçimlerde en yakın rakibimize 2 milyon 600 bin oy ayrım attık. Kesin sonuçların çıkmasıyla, bu sayının Fazla daha yükseleceğine inanıyorum.

“İLK CİNSTE BİTTİĞİNİ BİLMİYORUZ”

Seçim sistemimizde 50+1 bir oy formunda olduğu için, birinci tıpta bitip bitmediğini bilmiyoruz. Sonuç kararı gösteriyorsa, örneğin yok. Seçimin ikinci cinse kalması tarafında tercih varsa, başımızın üstünde yeri var. %50 üzerinde bir oyla bu tipi bitireceğimize inanıyoruz. Yurt dışı oyların sayımları devam ediyor. Örgüt mensuplarından ve bize gönül veren kardeşlerimizden, teyakkuz halinde olmaya devam etmelerini istiyorum. Seçim zaferimizin gölgelenmesine yol açacak en Ufak bir şeye müsaade vermeden, süreci takip edeceğiz. TBMM seçimlerinde Cumhur İttifakı çoğunluğu kazandı. Şu anda parlamentoda çoğunluk Cumhur İttifakı’ndadır. Komitelerin genelinde Cumhur İttifakı hakimdir. Mecliste çoğunluğu, Cumhur İttifakına veren milletimizin, Cumhurbaşkanlığı’nda da itimat istikrardan yana olacağını düşünüyoruz. Biz teröristlerle kol kola olmadık. Selo ile birlikte olmadık. ‘Bebek katillerini dışarı salacağız’ diyenlerle birlikte olmadık. Kandil’den talimat alanlarla birlikte olmadık. Biz talimatı yalnızca Rabbimizden ve milletimizden alırız. Seçim sonuçları Kesin değil lakin bu durum, milletimizin tercihinin bizden yana olduğunu değiştirmiyor. Önümüzdeki 5 Yıl boyunca milletimize hizmet edeceğimizi düşünüyoruz. 14 Mayıs’ın siyasi tarihimizde farklı bir ehemmiyeti olacaktır. Milletin iradesine, bu seçimde nasıl sahip çıktığı anlatılacak. Milletimizin gönlünü kazanmak için çalışacağız. Aka ve kuvvetli Türkiye’yi inşa etmenin çabasını vereceğiz. Türkiye Çehre yılının yükselişine kimse Mani olamayacaktır. 14 Mayıs demokrasi şöleninin bir Sefer daha iyi olmasını diliyorum.”

00:35 KEMAL KILIÇDAROĞLU: “YOĞUN İTİRAZLAR VAR”

“Sevgili halkım oyumuzun yüksek olduğu itirazlarla sistemi bloke ediyorlar. Ankara’da 300, İstanbul’da 783 sandıkta ısrarla itirazlar var. 6 kez, 11 kez itiraz edilen sandıklar var. Bloke edilen Türkiye’nin geleceği. Algı idaresi ile uğraşmayı bırakın. Bırakın oylar gelsin, Sonuç aşikâr olsun. Milletin iradesinden korkmayın. YSK’yı da misyona Davet ediyorum. Alanda demokrasi işçilerimize sesleniyorum, sandıkları ve seçim heyetlerini terk etmeyin. her bir oy sayılana kadar buradayız.”

00:11 CUMHURBAŞKANI ADAYI SİNAN OĞAN

“Buradan bütün taraflara davette bulunmak istiyorum. Hiç bir taraf seçimleri bir oldu bittiye getirip “korsan” balkon konuşması yapmaya kalkışmasın. bütün sandıklar açılıp sonuç net bir biçimde ortaya konmalıdır. Toplumu germeye kimsenin. Hakkı yoktur.”

23:55 YSK LİDERİ AHMET YENER

“Şu anda YSK sistemine Yurt içinde yüzde 71, Yurt dışında yüzde 18 girilmiştir. Sisteme data girişi devam etmektedir. Bilgi girişleri birebir Vakit partilere aktarılmaktadır. Rastgele bir gecikme Laf konusu değildir. İlerleyen saatlerde bütün sandıklar açıldığında süreksiz olmayan sonuçları açıklayacağız.”

23:48 MANSUR YAVAŞ’IN AÇIKLAMALARI

“Bizim bilgilerimize nazaran Kılıçdaroğlu önde. Kemal Kılıçdaroğlu bu tipi önde tamamlayacak lakin yüksek ihtimalle seçim ikinci cinse kalacak. İstanbul’u seçim bitmeden posterler ile donatmak, genel seçim sonuçlanmadan meydanlarda Tebrik yapmak irade gaspı olmuyor, biz genel liderimize 13. Cumhurbaşkanı deyince irade gaspı oluyor.”

23:42 EKREM İMAMOĞLU’NUN AÇIKLAMALARI

“13. Cumhurbaşkanımız Kemal Kılıçdaroğlu ismine buradayız. Sizin sisteminize güvenmiyoruz. 50,01’de yarım saat boyunca tuttular. Herhalde talimat alarak onu da düşürdüler. Bu sistemin bizi Fazla düşünceye soktuğunu biliyoruz. 18.30’dan beri birtakım datalara hiç dokunulmadı. enteresan bir kurgu var. Bunu çözmeye çalışıyoruz.”

23:20 AK PARTİ SÖZCÜSÜ ÖMER ÇELİK’İN AÇIKLAMALARI

“Daha seçim sonuçları belirli olmadan cumhurbaşkanının kim olduğunu kendilerince ilan ettiler. Tüm seçmenlere hürmet olarak bir sonraki konuşmalarında özür dilemeleri gerekirdi fakat bunu yapmadılar. Tabloya baktığınızda Sayın Erdoğan’ın ve Cumhur İttifakı’nın Aleni Ara önde olduğunu görüyorsunuz. Şu anda CHP tarafından sürece hürmet gösterilmiyor. millet iradesi şimdi tecelli etmemiş durumdadır.”

22:50 CUMHURBAŞKANI ADAYI SİNAN OĞAN’IN AÇIKLAMALARI

“Muharrem İnce’ye yapılan linç teşebbüsü tıpkı halde bize de yapıldı. Güya koltuk kaygısında olan biriymişiz üzere gördüler. Gördüler ki Sinan Oğan ve cet İttifakı’nın rolü onların Hayal ettiğinden daha değerliymiş. Bu seçimlerin hayırlar vesile olmasını diliyoruz. Sonuç ne olursa olsun milletimizin yararına olacaktır.”

22:45 YSK LİDERİ AHMET YENER’İN AÇIKLAMALARI

“YSK’nin bilgi girişinde rastgele bir aksama yoktur. Datalarımız anlık olarak siyasi partilerimize de paylaşılmaktadır. Şu Lahza itibariyle Yurt içi oylarında %47,8’i sisteme girildi. Yurt dışında ise 12.60 bilgi girişi gerçekleşmiştir.”

22:11 CUMHURBAŞKANI ADAYI KEMAL KILIÇDAROĞLU’NUN AÇIKLAMALARI

“Yüzde 60’lar ile başlayan kurgu şu anda 50’nin altına düştü. Sandık müşahitleri ve seçim konseylerindeki görevlilerimiz bulundukları yerden asla ayrılmasın. Bu gece uyumayacağız Halkım. YSK’yı uyarıyorum, vilayetlerdeki bilgi girişini sağlamak zorundasınız.”

22:05 CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN’IN AÇIKLAMALARI

“14 Mayıs seçimlerinin uhulet ve suhulet ile Aka bir demokrasi şöleni halinde gerçekleşmesi, Türkiye’mizin sahip olduğu demokratik olgunluğun tabiridir. Seçim böylesine Olumlu ve demokratik atmosferde geçmişken, oy sayımı da hala sürerken, çarçabuk sonuçlar açıklamaya kalkmak, ulusal iradenin gaspı manasını taşır. Milletimizin teveccühünün devam eden oy sayımına yansıyor olmasından memnuniyet duyuyoruz. bütün dava ve yol arkadaşlarımdan, sonuçlar resmi olarak neticelenene kadar, her ne olursa olsun sandıkların başından ayrılmamalarını rica ediyorum. Demokrasi ismine oy veren ve seçim çalışmalarında yer Meydan bütün vatandaşlarımı kutlama ediyor, her birine farklı başka şükranlarımı Anlatım ediyorum.”

21:45 Beyaz PARTİ genel LİDER YARDIMCISI ALİ İHSAN YAVUZ!

“Çok net Anlatım edeceğim durum Meclis tablosu bizim simülasyonlarımıza baktığımızda Fazla net bir Cumhur İttifakı üstünlüğünü görüyoruz. Cumhurbaşkanlığı seçiminde Aleni Uzaklık önde olduğumuz Fazla net bir konudur.”

21:00 MANSUR YAVAŞ: “İLK ÇEŞİTTE BİTECEK”

“Bize ulaşan net sonuçlar; Kemal Kılıçdaroğlu: %47,42, Recep Tayyip Erdoğan: %46,80. Bu sonuçlar içinde İstanbul, Ankara ve İzmir’in Aka sonuçları gelmedi. İstanbul %50 üzerinde, Ankara’da %49 üzerinde Kılıçdaroğlu var. 91.913 sandık açıldı. Aka ihtimalle birinci turda bitecek.”

20:56 EKREM İMAMOĞLU İKİNCİ Sefer KONUŞTU

İster istemez anılarımızı tazelerken, yaşadıklarımız üzerinden yorum yapıyoruz. Örneği ‘Kazandık’ diyen bir kümeyle gayret ettik. Biz şerbetliyiz. Lakin kimi vatandaşların morali bozuluyor. Moralinizi bozmayın. 13. Cumurhurbaşkanımız Kemal Kılıçdaroğlu burada. Önümüzdeki bilgilere nazaran hükümet Önemli düşüşte. Elbette bu saatten sonra Tüm kurumları da sağlıklı dataları açıklamaya Davet ediyoruz. Kimsenin milletimizi aldatmaya hakkı yoktur. Manipüle etmeye hiç hakkı yoktur. Kendi bilgilerimizi ve Yüksek Seçim Heyeti bilgilerini takip ediyoruz. Biz şu anda öndeyiz. Rakip ittifakın itirazıyla engellenen sandıklar var, yani öne çıkmamız engelleniyor. Önde olduğumuz sandıklara Önemli itirazlar var, hürmet duyuyoruz. Önde olan datalarımız girilince, daha sağlıklı bilgi akışı olacak. 31 Mart seçimlerine dönüp bakıyoruz. Milleti aldatma ismine, kazanmak için senaryolar kimse geliştirmesin. Etrafta ne olup bittiğine hakimiz. Sandıktan ne çıkıyorsa, en sağlıklı formda Sonuç nasıl olgunlaşacaksa saygılıyız. Biz daima burada durduk. Data akışlarına nazaran Daimi çıkış trendindeyiz, rakibimiz ise iniş trendinde. Bunu ilerleyen saatler ispat edeceğiz. Sonuçlar netleşmeden, kimse sandıkları terk etmesin. Misyona alanlara, Emniyet güçlerimize kolay gelsin. Her şey çok güzel olacak.

20:15 Beyaz PARTİ SÖZCÜSÜ ÖMER ÇELİK’İN AÇIKLAMALARI

“Daha sonuçlar katılaşmadan, ansızın karşımızdaki ittifakın sözcüsü, belediye liderleri telaş içerisinde televizyonlara çıktılar. Klasik biçimde AA’nın dataları çarpıttığını söylemeye başladılar. AA bu bilgileri gerçek bireyler üzerinden alıyor.”

19:38 EKREM İMAMOĞLU’NUN AÇIKLAMALARI

Anadolu Ajansı bitkisel hayata girmiştir. Kemal Kılıçdaroğlu bu akşam ülkemizin 13. Cumhurbaşkanı olarak ilan edilecektir. Bu akşam Anadolu Ajansı’na toplama çıkarmayı öğreteceğiz. Vatandaşlarımız Anadolu Ajansı’na prestij etmemeli. Anadolu Ajansı dataları bizim için yok kararında.

19:45 MANSUR YAVAŞ’IN AÇIKLAMALARI

Açılan %23.87 sandığa nazaran net gelen sonuçlarda sayın Cumhurbaşkanımız Kemal Kılıçdaroğlu öndedir. Bize inanın, bize inancın. AKP, Kılıçdaroğlu’nun yüksek olduğu sandıklara itiraz ederek Anadolu Ajansı’nın Erdoğan’ın oyunu yüksek göstermeye çalışıyor.

28. Devre parlamentosunu belirlemek üzere bugün 60 milyon 697 bin 843 seçmen, 191 bin 884 sandıkta oy kullandı. Cumhurbaşkanlığı için üç aday, Meclis’e girmek için ise 24 siyasi parti ile 151 Müstakil Milletvekili adayı uğraş ediyor.  


Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir