Cansu Özbay: “3 kupayı kazanacak gücümüz var”

Bilgi, Canlı Sonuçlar, Dünya, Genel, Haberler Nis 01, 2023 Yorum Yok

Vakıfbank’ın yıldız pasörü Cansu Özbay, CEV Şampiyonlar Ligi yarı finalinde 3 Türk kadronun olması ve Fenerbahçe Opet ile final yolunda karşılaşacak olmalarıyla ilgili 4Bir4Bir’den Hakan Eyüpoğlu’na konuştu.

Cansu, “Bu dönem Fazla şiddetli bir yarı final serisi bizi bekliyor. Zira onlar nitekim Fazla âlâ oynuyor.” tabirlerini kullandı.

– Beş kupalı bir dönemin akabinde aslında umduğunuz üzere bir dönem açılışı olmadı sizi adınıza! Dönemin en kritik devrindeyiz yine! Grup olarak şu anda nasılsınız?

Geçen dönem beş kupa kazandık. Bizim için efsane dönem oldu. ancak dediğiniz üzere bu döneme âlâ başlayamadık. Dönem başında Fenerbahçe’ye karşı bir Şampiyonlar Kupası maçı oynadık ve kaybettik. Daha yeni toplanmıştık. lakin dönem ortasında Dünya Şampiyonası’nı da finalde kaybettik. Bence VakıfBank’ın her Vakit olması gereken yer finaller ancak Doğal ki biz o kadar alıştık ki her finali kazanmaya bizim için istediğimiz Sonuç olmadı. Biz daha yeni bir grubuz ve yeni oluştuk. Sahiden yeni bir kadronun bir ortaya gelip kupaları kazanması Fazla kolay değil. Biz geçen Yıl beş kupayı kazandığımızda da üçüncü yılımızdı tıpkı ekiple beraber! Bunu her Vakit her yerde söylüyorum. O yüzden önümüzde Fazla kritik bir süreç var. En Kıymetli maçlarımızı oynayacağız. Dönem başına nazaran şu Lahza grubun durumunun Fazla daha âlâ olduğunu düşünüyorum. O yüzden üç kupa gayemiz var. Onları kazanabilmek için elimizden gelenin en düzgününü yapmaya çalışacağız.

“3 KUPAYI KAZANACAK GÜÇ VAR”

– VakıfBank’ın şu anda maksadında üç kupa var. Üç kupayı da kazanabilecek misiniz?

Bunu kazanacak gücümüzün olduğunu Doğal ki hissediyorum. Zira teker teker baktığınızda ekibimizde herkes Fazla âlâ oyuncu. Herkes ne yapması gerektiğini Fazla âlâ biliyor ve herkesin Fazla Kıymetli muvaffakiyetleri var. lakin bir ortaya geldiğimiz Vakit bunu yapabileceğimize inanıyorum. Grup oyunuyla birlikte Fazla çalışarak, ne yapmamız gerektiğini bilerek oynamamız gerekiyor. Bu sezonki rakiplerimiz hakikaten Fazla güçlü. ancak bunu yapabilecek gücümüz olduğuna sahiden inanıyorum.

“F.BAHÇE OPET NİTEKİM UYGUN OYNUYOR”

– Geçen dönem Fenerbahçe Opet ile yarı final eşleşmesi Altın Set’e gitmişti. Bu dönem nasıl bir eşleşme bekliyorsun?

Bu dönem Fazla güçlü bir yarı final serisi bizi bekliyor. Zira onlar sahiden Fazla yeterli oynuyorlar. Kadro olarak Fazla kuvvetli bir grup oldular. fakat maç oynanmadan hiçbir Vakit muhakkak olmuyor. O yüzden biz Tekrar o alana çıkıp, o maçları kazanabilmek için elimizden gelenin en uygununu yapacağız. Ben Yeniden eminim ki Fazla hoş maçlar izleteceğiz.

“İNŞALLAH TÜRK FİNALİ İZLERİZ”

– Sonunda CEV Şampiyonlar Ligi’nde bir Türk finali izleyebilecek miyiz?

Nitekim orada olmayı Fazla istiyoruz. İnşallah iki Türk ekibi olur ve Türk finali izleriz. Ülkemiz ismine fevkalade bir gurur olacağına inanıyorum. Ve Türk gruplarının bunu başarabilecek gücünün olduğuna da inanıyorum.

– Gabi Guimaraes’in kaptanlığı hakkında ne söylersin?

Gabi’nin kaptanlığının inanılmaz olduğunu düşünüyorum. Hem alan içinde lider bir oyuncu olduğunu düşünüyorum. fakat ben ayrıyeten alan dışına da değinmek istiyorum. alan dışında da hepimize başka ayrı Fazla Yardımcı oluyor. Her Vakit yanımızda olduğunu biliyoruz. Ve her şeyi çekinmeden paylaşabiliyoruz. Bu vakte kadar VakıfBank’ın kaptanları her Vakit bu türlü oldu. Beğenilen Abla olsun, Melis olsun. Artık de Gabi tıpkı şekilde! Onun üzere bir kaptana sahip olduğumuz için Fazla şanslıyız. Zira sahiden kolay bir Amel değil. Herkesle başka farklı ilgilenmek zorunda! Giovanni’yle de birebir şekilde! O yüzden onu kutlama ediyorum.

– Mental olarak kendini geliştirdiğini düşünüyor musun?

Natürel ki beşerler dışarıdan yorum yapabiliyor. Herkesin başka bir görüşü var. Ben alanda mental olarak daha kuvvetli olduğumu düşünüyorum. Pasör olarak alanda yaptığımız için Fazla kolay değil. Zira alanda altı bireyle birlikte hepsini düşünmek zorundasın. Taktiği düşünmek zorundasın. Birebir vakitte antrenörle Fazla düzgün bir irtibat olması gerekiyor. Vakit vakit oyunun kimi anlarında biz de düşebiliyoruz ancak ben şu Lahza kendimi mental olarak Fazla daha kuvvetli hissediyorum.

“SOSYAL MEDYAYI çok OKUYORDUM”

– Toplumsal medyada senin hakkında yazılanları okuyor musun? Sizleri etkiliyordur muhtemelen!

Palavra söylemeyeceğim, öncesinde Fazla okuyordum. çok hoş yorumlar da oluyor, bizi negatif Kötü etkileyecek yorumlar da oluyor. O yüzden ben yeterli oynadığım maçtan sonra da okumuyorum ya da istediğim üzere gitmediği bir maçtan sonra da okumuyorum. Zira Kıymetli olan benim antrenörümün ne düşündüğüdür. Ya da ekip arkadaşlarımla düşündüklerimiz! Dışarıdaki insanların bizim desteklemesi sahiden harikulade. Bize olan İlgi Fazla hoşuma gidiyor ancak Alışılmış ki de etkilenmemek Mümkün değil. çok acımazsız yorumlar da olabiliyor. O yüzden ben okumamayı tercih ediyorum.

– Cansu Özbay kendi oyunu anlayışını nasıl tanımlar?

Teknik olarak ben Fazla kuvvetli bir pasörüm. Aslında bunu herkes biliyor. Attığım HigBall’lar sahanın neresinde olursa olsun, onları Fazla düzgün yaptığımı düşünüyorum. Asla pes etmeyen asla vazgeçmeyen bir oyuncuyum. Kadrosu ne olursa olsun ateşleyen bir oyuncuyum. Zira teknik olarak alanda her Vakit her şey değişebiliyor. Aldığımız manşete nazaran, karşı rakibe nazaran oyun taktiğimiz her Vakit değişebiliyor. Bunun için de her Vakit değişime Amade olmak gerekiyor. 

– Pasörler oyun kurmada yüzde 100 Özgür değiller. Maç öncesi teknik grupla hazırlanan oyun planına da sadık kalmalılar. Bu dengeyi sağlamak güç mu?

Her maçtan Evvel rakibi tahlil edip, ona nazaran bir oyun planı çıkarıyoruz. ancak bu oyun içinde Fazla Çok değişiyor. Zira her grubun da bize uyguladığı farklı bir taktik olduğu için Çabucak maçın başında antrenörle konuşup ona nazaran taktiğimizi değiştiriyoruz. Maçta Fazla değişen oluyor. Olağan ki bu kolay olmuyor. Uygulandığın taktiği birtakım gruplar yapmana müsaade vermiyor. O yüzden Fazla değişken olduğu için genelde Giovanni ve Saim Ağabey’le birlikte bunu değiştirmeye çalışıyoruz. 

“ÇOK YETENEKLİ OLMAK ŞART”

– Cansu Özbay, işler yolunda gitmediğinde bu durumu nasıl yönetiyor?

Benim oynadığım oyun kadroya Fazla bağlı bir oyun. Hepimiz birbirimizi Fazla Çok etkiliyoruz. ancak bir pasör olarak en Fazla ayakta durması gereken ve oyunda neyin Üzücü gittiğini anlayıp tepki vermesi gereken birinci şahıs olduğunu düşünüyorum. O yüzden ben de genel olarak işler Kötü gittiği Vakit en Fazla top öldüren ismi ve nerede düşük blok varsa oraya nazaran taktik kuruyorum. Nitekim bu Fazla kolay olmuyor.

– Pasörlerin başarılı olmak için geliştirmesi gereken en Değerli maharet ve teknikler neler?

Teknik olarak bu düzeyde olabilmek için Fazla yetenekli olmak gerekiyor. Bu düzeye geldikten sonra en Kıymetli şeyin mental Güç olduğuna inanıyorum. Zira o alanda hakikaten kritik anlarda el yakan toplarda, gerçek kararı verip, hakikat biçimde atmak Fazla önemli! Bence en Kıymetli şey oyunu Fazla düzgün okuyup, zira bu düzeyde en Kıymetli şey bu! Bu yüzden daha yeterli organize etmek gerekiyor.

“SANTARELLI İÇİN HEYECANLIYIM”

– ulusal Ekip’te artık Santarelli’yle çalışacaksın. Profesyonel mesleğinden Giovanni Guidetti’ten farklı biriyle çalışacak olmak sana ne hissettiriyor?

VakıfBank’a birinci geldiğimiz günden bu yana Giovanni’yle çalışıyorum. Birebir vakitte ulusal Ekip’te da onunla çalışıyordum. Benim için Giovanni’yle çalışmak Fazla gurur verici bir şey. Sahiden kendisiyle uzun yıllardır çalıştığım ve çalışabildiğim için kendimi Fazla şanslı hissediyorum. Tıpkı vakitte şu anda ulusal Kadro’da Santarelli’yle çalışabileceğim için de Fazla heyecanlıyım. Zira Öbür bir antrenörle kendimi Fazla merak ediyorum. Nasıl olacağını neler öğrenebileceğimi Fazla merak ediyorum. Eminim ki bana Fazla şey katacağına inanıyorum. Giovanni’ye de buradan bana kattıkları için Fazla teşekkür ediyorum fakat Doğal ki ulusal Kadro için Fazla heyecanlıyım. 

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir