‘Genç kızlar erken yaşta evlendirilmesin’ takım şampiyon oldu!

Futbol, Genel, Haberler Nis 26, 2023 Yorum Yok
Muş’ta genç kızların erken yaşta evlendirilmesinin önüne geçmek hedefiyle 2013 yılında kurulan Yağmur Spor Bayan Futbol Kadrosu, oynadığı Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Bayanlar 3’üncü Ligi 19’uncu kümede şampiyonluğa ulaştı.

Kulüp lideri Haldun Bayrak (60), kimi bankadan kredi çekerek kulübü ayakta tutmaya çalıştığını belirterek, “Futbolcu kızların hem spor yapmasını sağladık hem de üniversite hayallerini gerçekleştirerek erken yaşta evlendirilmelerinin önüne geçtik” dedi.

Emekli olan, evli ve 3 çocuk babası Haldun Bayrak, bölgede genç kızların erken yaşta evlendirilmesine Mani olmak için, kısıtlı imkanlarla Muş Yağmur Spor Bayan Futbol Grubu’nu kurdu. Merkezde ve köylerde yaptığı taramalarla, birinci atletlerini ekibe kazandıran Bayrak, şimdiye kadar 48 atletin üniversitelerdeki Çeşitli spor kollarına kaydolmasını sağladı. 28 oyuncusu bulunan kadro, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Bayanlar 3’üncü Ligi 19’uncu kümede şampiyon olarak, Play-off’u garantiledi. Kadro artık de 2’nci lig için hazırlanıyor.

‘YEŞİL ALANLARIN TOZUNU ATIYORLAR’

Aka hayallerle kurduğu Bayan Futbol Kadrosu’nda Fazla hoş işlere imza attıklarını ve atmaya da devam ettiklerini belirten Bayrak, “2013 yılında Muş’ta kurduğum Yağmur Spor Bayan Futbol Ekibi sayesinde birçok genç kızımız gelinlik yerine forma giyerek düğün salonu yerine; stadyuma gitti. Yağmur Spor Bayan Futbol Kadrosu olarak, Türkiye Bayanlar 3’üncü Ligi’nin 19’uncu kümesinin şampiyonu olduk. Önümüzde Play-off maçları var. İlah kısmet ederse orada da şampiyon olup, maksadımız olan ikinci lige çıkacağız. Kızlarımız adeta yeşil alanların tozunu atıyor” diye konuştu.

‘FİNANSMAN KAYNAKLARINI EMEKLİ MAAŞIMLA KARŞILIYORUM’

Kızların futbol oynayıp tıpkı vakitte eğitim-öğretimlerini sürdürebilmelerini Gaye edindiklerini söyleyen Bayrak, “Futbolcu kızlarımızın birden fazla spor lisesi öğrencisi. Onları çalıştırıp üniversiteye girmelerini de sağlıyoruz. Muş’ta okuyanlarla yolumuza devam ederken, Öbür vilayetlere gidenlerle de Daimi irtibat halindeyiz. Bugüne kadar 48 atletimiz ak gelinlik giymek yerine üniversite öğrencisi oldu. Kimileri üniversite mezunu oldu, kimileri ise hala öğretimini sürdürüyor. Biricik isteğimiz futbol grubumuza gereken takviyenin verilmesi. Maksadımız bayan futbolunu daha hoş bir pozisyona getirmek. 10 Yıl Evvel kurduğum bayan futbol grubunun finansman kaynaklarını emekli maaşımla karşılıyorum. kimi bankadan kredi çekiyorum. Az da olsa dayanak alıyoruz ancak yetmiyor. 46 yılımı spora adadım. Futbolcu kızlarımla gurur duyuyorum. Kar, yağmur, çamur, yokluk demeden amatör ruhla alana çıktılar ve şu anda hak ettikleri şampiyonluğu kazandılar. Futbolun yalnızca erkekler için olmadığın bir Sefer daha gösterdik. Bayanlarımıza takviye verilirse yapamayacakları şey yok. Türkiye’de yaklaşık 150 bayan futbol ekibi var. Bölgemizde de bayan futbol ekibinin ilerlemesi için elimizden ne geliyorsa yapacağız” dedi.

‘BİZE GÜVENENLERİ MAHÇUP ETMEDİK’

Kadronun orta alan oyuncusu Muş Alparslan Üniversitesi BESYO nihayet Sınıf öğrencisi Zelal Aral (23), “Grupta şampiyonluğumuzu ilan ettik. çok memnunuz. Bize güvenenleri utangaç etmedik. Kentimizi en hoş formda temsil ettik. Play-off’ta da başarımızı sürdürürsek ikinci ligdeyiz. Ekip kurulma emelini yakalamıştır. Öncelikle çocuk yaşta gelinlik giymedik, bayanların futbol ve spor yapabildiklerini gösterdik. Üniversite okuduk. Birlik ve beraberlik içindeyiz. Hem okuyup hem de spor yapıyoruz. Herkesin takviyesini bekliyoruz. Takviye sizden, muvaffakiyet bizden olsun. Kulüp liderimizin bizler için yaptığını hayatımız uzunluğu unutmayacağız” dedi.

KULÜBÜN KURULUŞ HEDEFİNİ DUYUNCA TRANSFER OLDU

özel eğitmen olarak vazife yapan ekip kaptanı Diyarbakırlı Songül Daşçı (28) ise, “Muş Yağmur Spor’a, Diyarbakır’dan transfer oldum. Kulübün maksadını duyar duymaz, tekliflerini kabul ettim ve buraya geldim. Yaklaşık 5 yıldır kulüpteyim. çok güzel bir ekibiz. İkinci lige çıkacağımıza inanıyorum. Spora ve gençlere gönül veren bir kulüp liderimiz var. El ele verip tahminen birinci lige kadar gideriz. Kadro arkadaşlarım alanda neler yapabileceklerini Fazla da hoş gösteriyorlar. Hakkımızda iyisi. Erken yaştaki bayanların evliliğini durdurabilmek ve gelinliği erken yaşta giymemek için alanlara kendimizi attık. Spor manasında, her manada kendimizi geliştirme peşindeyiz. Maksadımız şampiyonluk” diye konuştu.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir