Juventus için puan silme talebi!

Futbol, Genel, Haberler May 22, 2023 Yorum Yok
İtalya Futbol Federasyonu Spor Savcılığının, ismi mali yolsuzluk soruşturmasına karışan Birinci Futbol Ligi gruplarından Juventus için 11 puan silme cezası talep ettiği bildirildi

Mali usulsüzlüklere karıştığı gerekçesiyle hem isimli hem de spor yargısında süreçleri devam eden Juventus’a, spor yargısından yeni ceza talebi geldi.
FIGC’in daha Evvel Juventus’a verdiği 15 puan silme cezasının İtalya Ulusal Olimpiyat Komitesi (CONI) Tahkim Konseyi tarafından siyah-beyazlı kulübün itirazı üzerine iptal etmesi ve belgeyi yine değerlendirmesi için federasyona Geri göndermesi sonucunda, FIGC Spor Savcılığı bugün tekrar toplandı.

İtalyan ANSA ajansının haberine nazaran, FIGC Spor Savcısı Giuseppe Chine, yine görüşülen evrakta, futbolcu transferleri ve maaşlarında haksız kar, Noksan ya da yanlış beyan üzere mali bilançolardaki usulsüzlükler nedeniyle Juventus için bu Defa 11 puan silme cezası verilmesini talep etti.

Savcı Chine ayrıyeten, cezaları iptal edilen eski reis yardımcısı Pavel Nedved ile 6 yönetici için de yine 8’er aylık hak mahrumiyeti verilmesini istedi.

Spor savcısının istediği 11 puan silme cezası federasyon hukuk şuralarında kabul edilirse, Serie A’da 69 puanla 2. sırada bulunan Juventus, 58 puanla 8. sıraya gerileyecek.

Bu ortada, FIGC Spor Savcısı’nın 11 puan silme cezası talep etmesinin akabinde Juventus’un Milano Borsası’ndaki paylarının yüzde 4,2 değer kaybettiği bildirildi.

JUVENTUS’UN BAŞINI AĞRITAN ”PRISMA” SORUŞTURMASI
Torino Cumhuriyet Başsavcılığının mayıs 2021’de başlattığı ve Juventus’un 2019-2020 ve 2020-2021 periyodu mali hesaplarının incelendiği “Prisma” isimli soruşturma çerçevesinde, kasım 2021 ile mart 2022’de kulübün Torino, Milano ve Roma’daki ofislerinde arama yapılmıştı.

Siyah-beyazlı kulüpte Laf konusu devirde yer Meydan yöneticiler ile futbolcular Paulo Dybala, Alex Sandro ve Federico Bernardeschi de savcılık tarafından soruşturma çerçevesinde bilgilerine başvurulmak üzere Anlatım verdi.

Soruşturmayı yürüten savcıların, kulübün 2019-2021 periyodu mali hesaplarında Özellikle futbolcu transferleri ve maaşlarında, haksız kar, Noksan ya da yanlış beyan üzere mali usulsüzlükler tespit ettiği basına yansıdı.

Başsavcılığın soruşturmasını ekim 2022’de tamamlaması sonrası devrin kulüp lideri Andrea Agnelli ve idaresi, kulübün çıkarlarını korumak için 28 Kasım 2022’de istifa etti.

UEFA da 1 Aralık 2022’de mümkün finansal fair-play ve kulüp lisans kurallarının ihlali gerekçesiyle Juventus hakkında soruşturma başlatma kararı aldı.

Torino Cumhuriyet Savcılığının soruşturmasının derinleşmesi sebebiyle İtalya Futbol Federasyonu (FIGC) da sportif açıdan daha Evvel mayıs 2022’de kapattığı haksız kapital çıkarı ve transfer pahalarını farklı göstermeye yönelik soruşturmasını, yeni bilgilerin ortaya çıkması gerekçesiyle Juventus ile 8 kulüp için 22 Aralık 2022’de yine başlattı.

FIGC Spor Hakimi, soruşturma sonucunda 20 Ocak’ta 8 kulübü aklarken, Juventus’a 15 puan silme cezası verdi. Juventus’un eski sportif yöneticisi Fabio Paratici 30 ay, eski reis Andrea Agnelli 24 ay, eski yöneticilerden Maurizio Arrivabene 24 ay, Pavel Nedved 8 ay hak mahrumiyeti cezası aldı.

Juventus’un bu cezaya yaptığı itirazı görüşen İtalya Ulusal Olimpiyat Komitesi (CONI) Tahkim Konseyi, 20 Nisan’da 15 puan silme cezasını ve Pavel Nedved ile kimi yöneticilerini hak mahrumiyetini iptal edip, ceza kararlarını yine değerlendirmesi için FIGC’e Geri gönderdi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir