LaLiga Başkanı’ndan ırkçılığa ve Vinicius’a tepki!

Futbol, Genel, Haberler May 22, 2023 Yorum Yok
İspanya’da 1. ve 2. futbol liglerindeki kulüplerin bağlı olduğu LaLiga kurumunun lideri Javier Tebas, ırkçılığa karşı her şeyi yapmaya devam edeceklerini belirtse de İspanyol futbolunu maksat Meydan Brezilyalı futbolcu Vinicius’un kelamlarına reaksiyon gösterdi.

Tebas, toplumsal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Her hafta 42 kulübümüzde 200’den Çok siyahi atletimiz taraftarların sevgisini ve hürmetini görüyor. Bilhassa halklar ortasında birliğin sembolü olan bir spor rekabetinin imajının lekelenmesine müsaade veremeyiz.” dedi.

İspanyol futbolunda bu dönem ırkçılıkla ilgili, 8’i Vinicius ile ilgili olmak üzere Yekün 9 cürüm duyurusunda bulunulduğunu kaydeden Tebas, “Ne İspanya ne de La Liga ırkçıdır. Bunu demek adil değildir. LaLiga olarak ırkçılığı elimizden gelen en kararlı bir formda kınıyoruz ve peşinden takibini yapıyoruz. Her Vakit meczupları topluyor ve yargıya şikayette bulunuyoruz. Az Hadise olması Değerli değil, biz her Vakit bu mevzunun takipçisiyiz.” tabirlerini kullandı.

diğer yandan İspanya Futbol Federasyonu Lideri Luis Rubiales de “Bir sıkıntımız var. Bu davranış, eğitim ve ırkçılık sorunu. Deri rengi yahut inanç nedeniyle ya da cinsiyetle ilgili Biricik bir Hadise olsa bile bu Fazla Önemli bir problemdir. Bir grubu, bir kulübü, bir ülkeyi lekeleyebilir. Irkçılık yahut rastgele bir şiddet aksiyonu nedeniyle hakarete uğrayan Vinicius Junior yahut rastgele bir erkek ya da bayan futbolcu her Vakit benim ve federasyonun takviyesine sahiptir.” dedi.

Vinicius, yaşadığı Hadise sonrasında toplumsal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Sevdiğim bir ülke olan İspanya artık ırkçı bir ülke olarak tanınıyor. Bir vakitler Ronaldinho, Ronaldo, Cristiano ve Messi’nin oynadığı lig olarak tanınan La Liga artık ırkçıların ligi.” biçiminde sözler kullanmıştı.

İspanyol futbolunda geride kalan 35. haftaya damgasını vuran Hadise Valencia-Real Madrid maçının 71. dakikasında yaşanırken, Real Madrid’in Brezilyalı futbolcusu Vinicius, Valencia tribünlerinden bir taraftarın kendisine ırkçı hakaret ettiği gerekçesiyle oyunu durdurmuştu.

Tribüne gerçek giderek bir taraftarı işaret eden Vinicius’un bu teşebbüsü sonrasında hakem Ricardo de Burgos Bengoetxea, her iki grubun teknik yöneticileri ve futbolcular da olaya iç olmuş, akabinde polis vazifelileri tribüne giderek, Laf konusu taraftarın olduğu kısmı boşaltmıştı.

Yaklaşık 10 dakika duran ve futbolda ırkçılığa karşı statta anons yapılmasının akabinde oyun, tekrar başlamıştı.

Vinicius ise maçın 90+7. dakikasında rakibine yaptığı bir hareketin akabinde Kırmızı kart görmüştü.

Irkçılık olayı gerek Valencia ve Real Madrid kulüpleri gerekse spor dünyası ve Brezilya Devlet Lideri Luiz Inacio Lula da Silva üzere siyasetçiler tarafından kınanmıştı.

Real Madrid’in başvurusu üzerine de savcılık, olayla ilgili nefret cürmü kapsamında soruşturma başlattı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir