Mehmet Büyükekşi’den hakem atamaları için açıklama

Futbol, Genel, Haberler Kas 06, 2022 Yorum Yok

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Lideri Mehmet Büyükekşi, “Hakem atamalarını algoritma ile yapmaya başladık. Önümüzdeki günlerde de kulüp liderlerimizi çağırıp onların gözü önünde hakem ataması yaptıracağız.” dedi.

Büyükekşi ve TFF Yönetim konseyi üyeleri, TFF 2. Lig gruplarından 1461 Trabzon Kulübünü ziyaret etti. Burada kulüp lideri Celil Hekimoğlu ve yöneticilerle kulüp tesislerini gezen Büyükekşi, altyapı idmanlarını da izleyerek bilgi aldı.

Daha sonra basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Büyükekşi, Yönetim konseylerindeki kimi üyelerle Karadeniz cinsine çıktıklarını belirterek, “Gerçekten Karadeniz denilince akla Trabzon geliyor. Trabzon’un hem tarihteki muvaffakiyetleri hem altyapıya verdiği Ehemmiyet Türk futbolu ismine da nihayet derece Kıymetli ve hoş. Zira Türkiye’de futbolun Anadolu’da muvaffakiyet gösteren en Kıymetli ekiplerinden bir tanesi.” diye konuştu.

Büyükekşi, misyona geldikleri günden itibaren futbolun iktisadıyla de yakından ilgilendiklerini anlatarak, şöyle devam etti:

“Biz de federasyon olarak idareye geldiğimiz günden beri futbolun iktisadı ile yakından ilgileniyoruz. Futbolun iktisadı denince de akla birinci gelen şey altyapı. Zira Şayet kulüplerimiz, altyapıdan gereğince oyuncu çıkarabilirlerse ekonomik olarak da rahat etmeleri mümkün. Bizim de Değerli bir projemiz var. Harika Lig kadrolarında akademi mecburiliği getirmeyi planlıyoruz. O yüzden de Tüm Muhteşem Lig kulüplerinin Türkiye’ye yakışır, Türkiye kaidelerine en yeterli iktisat nasıl hayata geçirebiliriz onunla ilgili çalışma başlatıyoruz.”

Önlerinde 2 dostluk maçı bulunduğunu lisana getiren Büyükekşi, “Diyarbakır’da İskoçya, Gaziantep’te Çekya ile oynayacağız. Bu çalışmanın gerisinden da Almanya’da Portekiz ve İspanya’da da gerek ulusal kadrolar bazında gerekse her ülkede asgarî iki futbol kulübünün altyapılarını ve akademilerini inceleyeceğiz. Onu yapmadan Evvel ülkemizde altyapıları inceliyoruz. Bunun da en Değerli kenti olan Trabzon’dayız, altyapıları inceliyoruz, Fikir alıyoruz. Daha sonra Altınordu’yu inceleyeceğiz.” halinde konuştu.

Büyükekşi, Öbür incelemelerde de bulunabileceklerini kaydederek, şunları söyledi:

“Başka gibisi şeyler varsa hem Türkiye hem Yurt dışından en yeterli örnekleri bularak çıkarıp Evvel Üstün Lig grupları olmak ismine hocasından tesisinden tutun diyetisyeninden beslenme uzmanından tabibinden her türlü mevzuyu Fazla ayrıntılı formda inceleyip hayata geçirmek için idaremiz ile çalışma yapacağız. Burası da birinci durağımız. Burada Türkiye kurallarına nazaran kıymetlendirecek olursak kusursuz bir tesis var. Yapanlara emek verenlere teşekkür ediyorum. İnşallah İlah sayılarını arttırsın, Anadolu’nun birçok köşesinde üst seviye tesislerin yapılması ülke futbolu ismine Fazla kıymetli. Bilhassa antrenör yetiştirecek antrenörler üzerinde çalışma yapmamız gerekiyor. Şayet bu işi gerçek yapacaksak altyapıdan başlamamız lazım. Zira 17-18 yaşından sonra futbolcu yetiştirmek hakikat değil, temelden başlamamız lazım. Temel sağlam olursa üzerine kuracağımız yapı da sağlam olur.”

“İnsan tesirinin en üye indirilmesi için Uğraş gösteriyoruz”

Hakemler konusunun Fazla konuşulmasını istemediklerini vurgulayan Büyükekşi, “Geldiğimiz günden beri bu bahsin Fazla münakaşa içerisine girmesini istemiyoruz. Zira dünyada artık birçok ülkede dedikodu, konuşma azalmış durumda. Biz de aynısının olması için insan tesirinin en üye indirilmesi için Uğraş gösteriyoruz. Onun için hakem atamalarını algoritma ile yapmaya başladık. Önümüzdeki günlerde de kulüp liderlerimizi çağırıp onların gözü önünde hakem ataması yaptıracağız. En azından kendi gözleriyle görsünler. Nasıl yapıldığını, kriterlerin ne olduğunu görsünler. Daha sonra da bir Tane basın önünde yapmayı planlıyoruz.” tabirlerini kullandı.

Büyükekşi, “Böylelikle insanların bu işin rastgele bir insan tesiri olmadan en yanlışsız kriterleri belirleyerek yapıldığına ikna olması lazım.” diyerek, şunları kaydetti:

“Ama Olağan ki bu yüzde 100 memnuniyet getirecek mi? Hiçbir şey yüzde 100 olamaz. Zira sonuçta idaresi yapan bir insan. Kesinlikle Ufak de olsa bir ekip yanılgılar olabilir. Atladığı, gözden kaçan şeyler olabilir. Onları da Vakit içinde eğitimle daha kusursuz hala getirmeye çalışacağız. Zira Türkiye’de de dünyada da her kesitten bu işi güzel yapmak için çalışmalar yapılıyor. VAR, bu türlü geldi aslında. Dünya kupasında VAR’da yarı otomatik sistem devreye girecek. Ofsayt çizgisi falan çekilmeyecek. Otomatik olacak. Bunun üzere şeyler de Vakit içerisinde kesinlikle Türkiye’de de bu tarafta çalışmalar olacak. Biz de bu çalışmaları yakından takip ediyoruz. Futbolda Özellikle teknoloji kullanımı ve dijitalleşme konusunda Değerli adımlar atıyoruz. Kurumların birçok alacağı kararlar, yapacağı işleri dijital hale getirmeye çalışıyoruz. Teknoloji kullanmak istiyoruz. İnşallah burada birebir biçimde kararlılıkla devam edeceğiz.”

“Takımların Avrupa’da devam etmesi, Fazla Aka kazanç”

Büyükekşi, 4 grubun da Avrupa’da yoluna devam ederek Türk futboluna katkı sağladığını belirterek, şunları söyledi:

“20. sıradaydık, 12. sıraya geldik. 4 grubumuz da yoluna devam ediyor. Bu Türk futbolu ismine Fazla Aka bir yarar. Biz de bundan Fazla Aka bir memnuniyet duyuyoruz. Gerek ulusal ekibimizin gerekse kulüplerimizin Avrupa’da alacağı muvaffakiyetler, ülkemiz ismine Değerli bir yarar. Şampiyonlar Ligi’nde bu sene birinci Kez grubumuz yok. fakat her şeyde bir hayır var, bundan da bir ders çıkartmamız lazım. Önümüzdeki yıllarda alacağımız bu puanlar bir Öbür Yıl için fayda sağlayacak. Türk futbolunda Doğal ki muvaffakiyet nihayet derece Değerli zira 2000 yılında UEFA ve Harika Kupa dışında milletlerarası alanda kulüpler bazında Kıymetli bir başarımız yok. tekrar amacı daha üstlere koymak için 22 Yıl geçti. İnşallah burada da atılacak adımlar nihayet derece değerli. Biz de her türlü dayanağı veriyoruz.”

“Derbinin gollü olması sevindirdi”

Büyükekşi, Galatasaray-Beşiktaş derbisiyle ilgili görüşlerinin sorulması üzerine, “Bu dönem birinci derbi 0-0 beraberlikle bitmişti. Bu derbinin gollü olması en azından bizi sevindirdi. Futbol ismine sahiden heyecanlı, gollü bir maçtı. Çaba gücü yüksek ve Vakit vakit futbol ismine hoş örneklerin sergilendiği oyun oldu.” dedi.

Ligde bu dönem birden fazla ekibin yarıştan kopmadığını Anlatım eden Büyükekşi, “7-8 kadromuz birinci sıralarda olmak için gayret ediyor. Bu da ligimiz ismine nihayet derece sevindirici. Zira heyecanın yüksek olması, kadroların birbirinden kopmaması, ligimizin takip edilmesi, seyirci, televizyonda izleyenler, motivasyonun yüksek olması açısından nihayet derece hoş. İnşallah nihayet haftalar kadar bu türlü devam eder, kazanan grubu da biz kutlama ederiz.” diye konuştu.

Trabzonspor Kulübünü ziyaret edecek Büyükekşi, TFF 2. ve 3. Lig kulüpleriyle de bir ortaya geldikten sonra akşam oynanacak Trabzonspor-Arabam.com Konyaspor müsabakasını da izleyip kentten ayrılacak.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir