Okan Buruk’tan 4 farklı taktik!

Futbol, Genel, Haberler Oca 13, 2023 Yorum Yok
Galatasaray, Teknik Yönetici Okan Buruk önderliğinde yoluna doludizgin devam ediyor. 39 puanla dorukta olan Sarı-kırmızılılar, ligin en az gol yiyen kadrosu ve birebir vakitte en Fazla skor üreten 3 kadrosundan biri… Her geçen gün ilerleme kaydeden Galatasaray, teknik yönetici Okan Buruk’un stratejisiyle de taktiksel manada çeşitlilik kazanmış durumda… Bu durum da Sarı-Kırmızılılar’ın alan içinde farklı formasyonlarla oynamasını sağlıyor. Rakibin oyun planına nazaran alan içinde farklı dizilimlere yönelen G.Saray, 4-2-3-1’le maçlara başlıyor.

OKAN BURUK’TAN 4 FARKLI TAKTİK

Fakat Vakit içinde kadro, 4-4-2, 4-1-3-2 ve 2-3-5’e dönebiliyor. Bu formda taktiksel manada esneklik yakalayan Galatasaray, rakiplerini de şaşırtabiliyor. Beklerini ileri çıkararak, üçüncü bölgede 5 Atak oyuncusuyla rakibe pres yapan Sarı-Kırmızılılar’da Lucas Torreira ile Sergio Oliveira da oyuna derinlik ve genişlik kazandırıyor. Bu da Galatasaray’ın az sayıda oyuncuyla oyun kurmasını sağlıyor. genel olarak rakibin arka sınırının ardındaki boşluğu kullanan Galatasaray’ın bu sezonki anne taktiklerinden biri bu. Bunu Vakit vakit Muslera, Vakit vakit Abdülkerim, Vakit vakit da Torreira ile Oliveira yapıyor.

ANA ETKENLER GOMIS VE ICARDI

Az pasla sonuca ulaşmak isteyen Galatasaray’da bu sistemin anne etkenleri Gomis ile Icardi… İki oyuncunun indirdiği topları orta alan oyuncuları alıp kanatları savunma gerisine kaçırıyor. Sarı-Kırmızılı oyuncular bütün bunları yaparken alan içinde de 4 farklı dizilime geçebiliyor. Bu oyunla G.Saray, şu anne kadar maç başına 2.13 xG’den 1.81’lik gol ortalaması yakaladı. Buruk’un bu stratejileriyle maç başına 460.09 pas ortalaması yakalayan Sarı-Kırmızılılar, 153.44’te dikine pas yaptı. Kademeli geçişte de %76.9’luk Oran tutturan G.Saray’da savunma manasında kimi dertler oluşuyor fakat Taarruz manasında planlar tıkır tıkır işliyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir