Osman Şenher: “8+3’ün kime faydası var”

Futbol, Genel, Haberler May 19, 2023 Yorum Yok
Milliyet muharriri Osman Şenher, TFF’nin yabancı hududu kararını köşesinde kıymetlendirdi.

Şenher, “Benim burada anlamadığım TFF kulüplerden neden görüş alıyor? Ayrıyeten federasyon her Vakit ‘Yabancı konusunda kulüpler ne isterse biz onu yaparız’ demiyor mu? Kulüplerin birden fazla yabancı sayısının sınırsız olmasını isterken, TFF neden bu türlü bir karar alıyor? Madem bu türlü bir karar alacaksın o Vakit kulüplere neden soruyorsun?” tabirlerini kullandı.

İŞTE OSMAN ŞENHER’İN SÖZLERİ

“İnanın Türk futbolu için Fazla üzülüyorum. TFF, kulüplere soruyor ‘yabancı sayısı kaç olsun?’ diyor. 12 kulüp ‘sınırsız’ olmasını istiyor. Fenerbahçe başta olmak üzere öteki kulüpler ‘Ne karar alırsanız saygılıyız’ diyorlar. Bir gün sonra TFF Lideri, ‘Önümüzdeki dönem da kural 8+3 olarak devam edecek’ açıklamasını yapıyor…

“NEDEN GÖRÜŞ ALDI?”

Benim burada anlamadığım TFF kulüplerden neden görüş alıyor? Ayrıyeten federasyon her Vakit ‘Yabancı konusunda kulüpler ne isterse biz onu yaparız’ demiyor mu? Kulüplerin birden fazla yabancı sayısının sınırsız olmasını isterken, TFF neden bu türlü bir karar alıyor? Madem bu türlü bir karar alacaksın o Vakit kulüplere neden soruyorsun? Yabancı sayısı sınırsız olsa, ben futbolumuzdaki kalitenin daha da artacağını düşünüyorum.

Düşünün bir kere yabancı sayısı kaç olursa olsun Fenerbahçe, Arda’yı, Ferdi’yi birinci 11’den kesebilir mi? İrfan Can Kahveci, Mert Hakan formdalarsa hocaları oynatmamazlık yapar mı? Dönüyorum Galatasaray’a… Kerem’i, Abdülkerim’i hocaları Tekrar 11’de oynatmaz mı? Beşiktaş’ta kaleci Mert, Salih hocaları tarafından 11’den kesilir mi?

“REKABET DAHA DA ARTAR”

Yabancı hür olursa, grupların içindeki rekabet daha Fazla artacak lakin bir türlü bunu anlatamıyoruz. TFF Lideri Mehmet Büyükekşi’nin futbol danışmanı kim onu bilmiyorum. Kesinlikle vardır birileri. Lideri bu hususta neden uyarmıyorlar? A ulusal Kadro’da oynamak için hangi yerli futbolcu Fazla Aka uğraş gösteriyor? Bana nazaran hiçbiri göstermiyor. ancak yabancı sonu kalkarsa daha Amade olarak gelecekler, zira rekabet edecekler. Bunun için 8+3 kuralının futbolumuza en küçük bir katkısı olduğunu düşünmüyorum.

Ben TFF’nin bu kuralı bir Defa daha gözden geçireceğinden eminim. Ayrıyeten ne karar alınırsa alınsın müddeti beş Yıl olmalı. Bir dönem için verilen kararın hiçbir getirisi olmaz. Birçok teknik yöneticiyle konuşuyorum, hepsinin de görüşü birebir. ‘Oyuncu değiştirirken yanılgı yapmayalım diye adeta Cenk veriyoruz’ diyorlar. ‘Hatta bu kural 7+4’e çıkarsa kulübelerimize bir Tane hesap uzmanı alacağız’ diye görüş bildiriyorlar. Bu esas bana nazaran Fazla saçma. Kulüplerin de fikirleri değişmesinden yana. Federasyon Lideri verdiği kararı kesinlikle gözden geçirecek.” 

 

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir