“Şut ve Gol: Türk Futbol Tarihi Sergisi” Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde açılıyor

Futbol, Genel, Haberler Kas 01, 2022 Yorum Yok

“Şut ve Gol: Türk Futbol Tarihi Sergisi”, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iştirakiyle açılacak.

 Cumhuriyet’in 100’üncü Yılı Aktiflikleri kapsamında, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Stant Salonu’nda çarşamba günü açılacak stantla, Türk futbolunu daha ileriye taşımak, Fazla daha Çok genci futbola teşvik etmek ve futbola karşı ilgiyi artırmak amaçlanıyor.

Türkiye’nin birçok alanda olduğu üzere futbolda da uzun ve renkli bir geçmişe sahip olduğunu Türlü malzemelerle ortaya koyan “Şut ve Gol: Türk Futbol Tarihi Sergisi” ile birinci Defa Türk futbol tarihini içeren bir stant düzenlenecek.

Stantta tamamı yepyeni, birinci defa bir ortaya getirilen futbol tarihi ile alakalı arşiv dokümanları, kazanılmış kupalar, gruplar ismine yazılmış birinci marşlar, futbolcuların giydiği formalar, futbol ekiplerinin geçmişe ilişkin tüzükleri, karşılaşmalar esnasında çekilmiş fotoğraflar ve daha birçok nesne kronolojik bir biçimde sergilenecek.

Osmanlı Devlet Arşivlerinden futbol ile ilgili bulunabilen birinci resmi dokümanların yepyenilerinin yanı Dizi Mustafa Kemal Atatürk’ün imzaladığı Fenerbahçe ve Karşıyaka kulüplerinin anı defterleri de sergilenecek eserler ortasında yer alıyor.

Türk ulusal Futbol Grubunun muvaffakiyetlerini gösteren diplomalar ve farklı nesnelerle birçok futbol kulübüne ilişkin Ulusal ve memleketler arası kupalar da stantta yer alacak. FIFA 2002 Dünya Kupasında 3’üncü olan ulusal Futbol Kadrosunun kazandığı kupa ve grubun 1923-2022 ortasında giydiği formalar da sergilenecek.

Tekrar futbol tarihinde Kıymetli ve Değişik olarak nitelenebilecek yarım kupalar da stantta yer alacak.

Ortalarında Selçuk İnan, Mehmet Topal, Tayfur Havutçu, Emre Belözoğlu, Hakan Ünsal, Arda Turan, İlhan Mansız üzere birçok Kıymetli ulusal futbolcuların da maç esnasında giydikleri formalar, madalyalar üzere nesneler burada ziyaretçilerle buluşacak.

Bayan Türk ulusal Grubunun kupa ve madalyonları, Ampute ulusal Ekibinin kazandığı kupalar, Mustafa Denizli, Fatih Terim ve Şenol Güneş üzere Türkiye’nin yanı Dizi dünyada Aka başarılara imza atan teknik yöneticilerin de şahsi eşyaları stantta görülebilecek.

Türk futbol tarihinde iz bırakan hakemler, yabancı teknik yöneticiler ve futbolculara ilişkin eşyaların da yer aldığı stantta, kulüpler ismine basılmış pullar da sergilenecek.

Stant ile futbolseverlerin dikkatini çekmek, Özellikle gençleri, ülke futbolunun kökleriyle buluşturmak ve onlara futbolun kardeşlik olduğunu göstermek amaçlanıyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir