TFF binasına saldırı davasında hapis cezası!

Futbol, Genel, Haberler May 03, 2023 Yorum Yok
Türkiye Futbol Federasyonu’nun Riva’daki merkez binasına düzenlenen silahlı atakla ilgili haklarında 285 yıla kadar mahpus cezası istemiyle dava açılan Cüneyd Uslu ve Oğuzhan Güneysu hakkında karar açıklandı. Mahkeme heyeti, Cüneyd Uslu’ya, “Zincirleme formda birdenbire Çok bireye karşı silahla tehdit” ve “Ruhsatsız silah taşıma” cürümlerinden toplamda 7 Yıl 6 ay mahpus cezasına çarptırılmasına karar verdi. öteki sanık Oğuzhan Güneysu ise beraat etti.

Anadolu 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya sanıklar Cüneyd Uslu ve Oğuzhan Güneysu katıldı. Duruşmada taraf avukatları Amade bulundu.

Mahkemede, sanık Cüneyd Uslu’nun avukatının, müşteki Türkiye Futbol Federasyonu’nun ziyanı olan bin 700 lirayı giderdiğine dair banka dekontunu evraka ibraz ettiği tutanağa geçirildi. Mütalaasını açıklayan Cumhuriyet Savcısı, sanık Cüneyd Uslu’nun, “Zincirleme biçimde silahla tehdit” cürmünden 2 Yıl 6 aydan 8 Yıl 9 aya kadar, “Mala ziyan verme” kabahatinden ise 2 aydan 1,5 yıla kadar mahpus cezası ile cezalandırılmasını talep etti. öteki sanık Oğuzhan Güneysu’nun ise beraatini istedi.

“KİMSEYİ ÖLDÜRMEYE TEŞEBBÜS ETMEDİM”

Duruşmada Laf verilen sanık Cüneyd Uslu, “Ben kimseyi tehdit etmedim. Kimseyi öldürmeye teşebbüs etmedim. Beraatimi talep ederim” dedi. öbür sanık Oğuzhan Güneysu savunmasında, “Beraatimi talep ederim. Ben silahı elime almadım. Bu nedenle ruhsatsız silah taşımak kabahatinden da beraatimi istiyorum” dedi.

Kararını açıklayan mahkeme heyeti Cüneyd Uslu hakkında taammüden öldürmeye teşebbüs kabahatinden dava açılmışsa da sanığın hareketine uyan “Zincirleme biçimde apansız Çok şahsa karşı silahla tehdit” kabahatinden 6 yıl, “Ruhsatsız silah taşıma” kabahatinden da 1 Yıl 6 ay olmak üzere Yekün 7 Yıl 6 ay mahpus cezasına çarptırılmasına oy çokluğuyla karar verdi. Mahkeme heyeti, sanık Oğuzhan Güneysu’nun ise üzerine atılı kabahatleri işlediğine dair kesin, kâfi ve inandırıcı kanıt elde edilemediğinden bütün kabahatlerden farklı başka beraatine hükmetti.

HAKİMDEN MUHALEFET ŞERHİ

Kararın açıklanmasının akabinde bir Üye Yargıç karara şerh koydu. aza Yargıç muhalefet şerhinde her ne kadar sanık Cüneyd Uslu hakkında, “silahla tehdit” ve “ruhsatsız ateşli silah ve mermi taşıma ve bulundurma” kabahatinden cezalandırılmasına dair karar tesis edilmiş ise de; sanık Cüneyd Uslu’nun, federasyon Yönetim heyeti üyeleri ya da lideriyle ortalarında rastgele bir hasımlık ve ilgi olmadığı, Hadise günü sanığın 250 metre aralıkta bulunan federasyon binasının karşısındaki yüzen konutta alkollü olduğu halde havaya ateş ettiği, 12 mermiden 3 adedinin federasyon binasına isabet ettiği, olayda sanığın silahla tehdit kastıyla devinim etmediği, bu suretle aksiyonunun “Genel güvenliğin taammüden tehlikeye sokulması” kabahatini oluşturduğu ve sanığın aksiyonunun seri yargılama tarzına tabi olduğu anlaşıldığından, evrakın bu tarafta süreç yapılmak üzere İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Seri Muhakeme Ofisi’ne gönderilmesine karar verilmesi görüş ve kanaatinde olduğunu belirtti.

İDDİANAME

Tutuklu sanık Cüneyt Uslu ve tutuksuz sanık Oğuzhan Güneysu hakkında ‘Kasten öldürmeye teşebbüs’ hatasından 19 müşteki için başka farklı olmak üzere toplamda 171’er yıldan 285’er yıla kadar mahpus cezası ile cezalandırılmaları talep edildi. Hazırlanan fezleke, dava açılması talebiyle Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığına gönderildi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir