Türk Futbol Tarihi Standı’nda, Aka Taarruz’un şifreli telgrafları da yer alıyor

Futbol, Genel, Haberler Kas 04, 2022 Yorum Yok

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde kapılarını açan “Şut ve Gol: Türk Futbol Tarihi Sergisi”nde, Aka Taarruz’un planlarının yapıldığı Akşehir’deki futbol maçı sırasında çekilen şifreli telgraflar dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iştirakiyle dün açılan stantta, Osmanlı arşivlerindeki futbola dair birinci yazılı doküman olan Kadıköy Kuşdili Çayırı’nda İngiliz gençlerin oynadığı top oyunu hakkında gereken tahkikatın yapılacağını anlatan 23 Kasım 1890 tarihli tutanaktan dünya şampiyonu Ampute ulusal Ekibi’nin 10 Ekim’de kaldırdığı kupaya kadar yüzlerce eser yer alıyor.

Mustafa Kemal Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı sırasında ordu kumandanlarıyla Aka Taarruz’u planlamak için göstermelik olarak düzenlediği futbol maçına ait “Akşehir Belgeleri”, standın en İlgi cazibeli kısımlarından birini oluşturuyor. 1922’de Akşehir’de yapılan, Mustafa Kemal ve ordu kumandanlarının izlediği futbol karşılaşmasında çekilen şifreli telgrafların dokümanları, ziyaretçilerin dikkatini çekiyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İETT Futbol Ekibi ve Erok Spor’da futbol oynadığı yıllara ilişkin fotoğraflar ve gazete kupürleri ile siyasetçi olduğu periyotta yer aldığı dostluk maçlarında kullandığı futbol gereçleri de sergilenen eserler ortasında bulunuyor.

Birleşik Krallık işgal kuvvetleri kumandanı General Charles Harington’ın 1923’te İstanbul’dan ayrılırken kendi ismine düzenlediği turnuvada Fenerbahçe’nin işgal kuvvetleri ekibini yenerek kazandığı General Harington Kupası, standın İlgi çeken modülleri ortasında yer alıyor.

Galatasaray’ın 2000 yılında kazandığı UEFA Kupası ve Üstün Kupa ile FIFA 2002 Dünya Kupasında 3’üncü olan A ulusal Futbol Ekibi’nin kazandığı kupanın bulunduğu stantta Brezilyalı efsane futbolcu Pele’nin 3 Mayıs 1972’de İstanbul’da oynanan Fenerbahçe-Santos maçı sonrası imzaladığı Fenerbahçe Lideri Faruk Ilgaz ile çekilen fotoğrafı, Mustafa Denizli, Fatih Terim ve Şenol Güneş’in sporculuk ve teknik yöneticilik devirlerine ilişkin gereçler de ziyaretçilerin beğenisine sunuluyor.

Beşiktaş’ın efsane kaptanlarından “Baba Hakkı” lakaplı Hakkı Yeten’in 1947’de kazandığı vücut Terbiyesi genel Müdürlüğü ulusal Eğitim Mükafatı ve kaldırdığı Başbakanlık Kupası, eski ulusal futbolcu Rıdvan Dilmen’in Fenerbahçe’nin 103 gollük tarihi rekor ile şampiyon olduğu 1988-1989 döneminde giydiği forma, Tanju Çolak’ın 1985-1986 döneminde 33 gol atarak kazandığı “Avrupa Bronz Ayakkabı” mükafatı ve 1987-1988 döneminde 39 gol atarak kazandığı “France Football” mecmuasının altın ayakkabısı da sergileniyor.

A ulusal Futbol Kadrosu’nun 5 Haziran 2004’te oynadığı dostluk maçında alana çıkan eski ulusal kaleci Rüştü Reçber’in forma, şort ve kramponu, Barselona’nın 27 Mayıs 2017’de Alaves’i 3-1 yendiği maçta misyon Meydan Arda Turan’ın forması, Ampute ulusal Kadrosu Teknik Yöneticisi Osman Çakmak’ın forması, kramponu ve koltuk değnekleri de stantta yer alıyor.

Stant, 3 Mayıs’a kadar Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Stant Salonu’nda ziyarete Aleni olacak.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir