Jr. NBA BİDEV Ligi draft ile start aldı

Basketbol, Bilgi Kas 04, 2022 Yorum Yok

Basketbol için Takviye ve Eğitim Vakfı (BİDEV) ile Amerikan Basketbol Ligi (NBA) Amel birliğinde gerçekleştirilen Jr. NBA BİDEV Ligi, draft tertibiyle başladı.

Darüşşafaka Ayhan Şahenk Spor Salonu’nda gerçekleştirilen basın toplantısına, BİDEV Yönetim Şurası üyeleri Aytek Gürkan, Eyal Tarablus ve Prof. Dr. Füsun Uysal, NBA Avrupa reis Yardımcısı Neal Meyer ve basketbol elçisi Dino Radja katıldı.

Toplantıda açıklamada bulunan Aytek Gürkan, NBA ve BİDEV’in bir ortaya geldiğini belirterek, “NBA’in sivil cemiyet örgütü olarak bizi seçmesinden Dolayı teşekkür ediyorum. BİDEV’i iki sene Evvel kurduk. Dayanışma bizim basketbol topluluğumuzun en Kıymetli kısımlarından biri. İçinde eski oyuncular var, antrenörler var, basın var. Tüm işçileri bir ortaya getirip toplumsal sıhhat ıstıraplarını çözmek için Fazla Uğraş harcayacak vakıf haline getirdik.” dedi.

Vakıf olarak kısa müddette Fazla yol kat ettiklerini anlatan Gürkan, “Önümüzdeki sene 100. yılını kutlayacağımız Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyetin yetiştirdiği bu hoş kümeyle daha Fazla şey yapmak istiyoruz. Dayanışmanın yanına eğitim koyduk. Basketbolun bize verdiğini çocuklara yaymak istiyoruz. Basketbol hepimize arkadaşlık, takımdaşlık ve bir hususta Çaba sarf edeceği Meydan yarattı. Artık bizim bunları çocuklara Eda vakti geldi. Bu nedenle bu tertibi yaptık.” sözlerini kullandı.

Neal Meyer ise Jr. NBA BİDEV Ligi’nin dev bir ailenin yeni bir üyesi olduğuna dikkati çekerek, şunları söyledi:

“Burada olmak Aka bir gurur. BİDEV’le Birlikte ligi burada resmen başlatıyor olmaktan Aka heyecan duyuyoruz. Bu sadece basketbolla ilgili bir şey değil. Sportmenlikle ilgili, birbirine Yardımcı olmakla ilgili, kadro çalışmasıyla ilgili, âlâ ahlakla ilgili bir şey. Bu tertibe 2014’te Ortadoğu’da Biricik bir ülkeyle başladık. Artık 30’dan Çok ülkede 111 lig var. Sizler de bunun bir parçasısınız. BİDEV’e teşekkür ediyorum. Bu takviyenin önümüzdeki devirde büyüyerek devam edeceğini düşünüyorum.”

Eyal Tarablus: “Bizim vaktimizde bu hayaldi”

Tertiple ilgili bilgi veren Eyal Tarablus ise yeni bir hayallerinin olduğunu vurgulayarak, “Bugün çocukluğumuzda fakat kasetlerle izleyebildiğimiz NBA’yi sistemimizin kesimi haline getirmek istiyoruz. Bu çocukların basketbol aşkıyla gerçekleştireceğimize eminim. BİDEV olarak bütün takviyesi sağlayacağız. Çocukların toplumsal ve kültürel faaliyetlere katılması koşul. NBA ve BİDEV olarak uzun soluklu Amel birliği muahedesi yaptık. Jr. NBA altyapı düzeyinde kız ve erkek çocuklarının yanı Dizi koçlar ve veliler basketbol tecrübelerini geliştirmeyi sağlayacak. Daha da kıymetlisi ekip ruhunu, saygıyı geliştirmeye yönelik bir çalışma olacak.” diye konuştu.

NBA’de olduğu üzere iki başka lig tertibi kurguladıklarını anlatan Tarablus, “Katılan okullar 30 NBA ekibinden birinin ismini alacak. O ekibin formasıyla gayret edecek. Bizim vaktimizde bu hayaldi. Jr. NBA iki konferans ve altı bölgeye ayrılacak. Sıralamada en üstte yer alacak kadrolar play-off’a katılacak. Turnuva 2023 ocak ayında birinci Jr. NBA Şampiyonası ile tamamlanacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Toplantıda açıklamada bulunan Füsun Uysal da bu türlü bir tertibin Türkiye’de olmasının Sevinç verici olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Kadınım, hekimim, anneyim. Tüm bunlara ulaşmamda basketbol oyunun katkısı Fazla oldu. Yalnızca ülkemizde değil, Tüm bayanların ferdî gelişimlerini tamamlamaları, mesleksel manada bir yere gelmeleri için biraz daha Uğraş sarf etmeleri gerekiyor. 12 kız 60 erkek kadro var. Genelde de ortalama daima bu türlü olur. Yüzde 30 bayan temsilciliği olur. Burada Değerli olan sayılar değil, Kıymetli olan size duyulan hürmettir. BİDEV olarak bunu Fazla gündeme getiriyoruz. Yüzde 30 temsilciliğimiz Mevcut lakin özgül yükümüz yüksek. Tüm olarak çalışıyoruz. Basketbol bir kız çocuğunun Türkiye’de şahsî gelişimini sağlamak ve hayattaki duruşunu tamamlamak için Fazla şey kazandırıyor. Herkes basketbol yıldızı olmak zorunda değil, kendi hayatınızın yıldızı olun.”

Bir Devre NBA’de forma giyen Hırvat eski basketbolcu Dino Radja ise yaptığı açıklamada, “İstanbul’da en sonunda turist olarak bulunabiliyorum. Bu sayede kenti biraz görme fırsatım oldu. Çocuklar Aka bir sabırsızlıkla draftı bekliyor. Onları Çok bekletmemek ismine muvaffakiyetler diliyorum.” sözlerini kullandı.

Organizasyona 21 Kasım’da başlayacak

Tertipte İstanbul’da 12 ıslak altı ve 10 ıslak altı kategorilerinde erkekler, 12 ıslak altı kategorisinde kızların katıldığı Jr. NBA BİDEV Ligi draft aktifliğine katılan okulların, lig boyunca ismini ve logosunu taşıyacakları NBA grupları kura ile belirlendi.

Turnuva 21 Kasım’da başlayacak ve 72 kadronun iştirakiyle 1000’in üzerinde atlet uğraş edecek. Olağan dönem boyunca 200’ün üzerinde maç oynanacak ve birinci sekize kalan gruplar play-off oynamaya hak kazanacak.

Şampiyonun belirleneceği finaller 14-15 Ocak 2023 tarihinde yapılacak.

Ligi şampiyon tamamlayan kadronun oyuncuları, şampiyonluk kupasıyla NBA’in klâsik şampiyonluk yüzüğü ile ödüllendirilecek.

Bu ortada NBA’de forma giyen ulusal basketbolcu Alperen Şengün, görüntü bildiriyle tertipte yer alacak atletlere muvaffakiyetler diledi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir