VakıfBank-Guidetti birlikteliği kupa kazanma geleneğini sürdürüyor

Bilgi, Canlı Sonuçlar, Dünya, Genel, Haberler May 01, 2023 Yorum Yok

VakıfBank Bayan Voleybol Kadrosu’nun başındaki 15. dönemini geçiren İtalyan başantrenör Giovanni Guidetti, 26. kupa sevincini yaşadı.

Mesleğine Volley 2000 Spezzano’da başlayan ve daha sonra İtalya’da Vicenza, Reggio Emilia, Modena ve Chieri üzere takımları çalıştıran 50 yaşındaki Guidetti, Bulgaristan, Almanya, Hollanda ve Türkiye bayan ulusal ekiplerinde da başantrenörlük yaptı.

Türkiye’de 2017-2022 yıllarında A ulusal Bayan Voleybol Ekibi’ni da çalıştıran İtalyan başantrenör, 2008-2009 döneminden beri başında bulunduğu VakıfBank ile 15 dönemde toplamda 26 kupa kazanarak ulaşılması Güç bir muvaffakiyet yaşadı.

Türk Hava Yolları’nda forma giyen ulusal oyuncu Bahar Toksoy Guidetti ile evli olan Giovanni Guidetti, bu döneme kadar VakıfBank ile 4 FIVB Kulüpler Dünya Şampiyonası, 5 CEV Şampiyonlar Ligi, 7 Türkiye Ligi, 5 Türkiye Kupası ve 4 Türkiye Şampiyonlar Kupası şampiyonluğu gördü.

Bu dönem FIVB Kulüpler Dünya Şampiyonası ve Şampiyonlar Kupası’nda finali kaybeden sarı-siyahlılar, birinci kupasını AXA Sigorta Kupa Voley’de kaldırdı. Bu zafer, VakıfBank-Guidetti birlikteliğinin 26. şampiyonluğu olarak kayıtlara geçti.

VakıfBank’ın 37 kupasının 26’sında imzası var

VakıfBank, tarihinde kazandığı 37 kupanın 26’sını İtalyan başantrenör Giovanni Guidetti idaresinde elde etti.

Sarı-siyahlı grup, şu anne kadar 4 FIVB Dünya Kulüpler Şampiyonası, 5 CEV Şampiyonlar Ligi, 1 CEV Top Teams Kupası, 1 CEV Challenge Kupası, birleştiği Güneş Sigorta ile 13 Türkiye Ligi, 9 Türkiye Kupası ve 4 Türkiye Şampiyonlar Kupası şampiyonluğu yaşadı.

VakıfBank, bu kupaların 26’sına Giovanni Guidetti yönetiminde ulaştı.

Sarı-siyahlı kadronun ayrıyeten memleketler arası arenada elde ettiği 11 kupanın 9’unda da Guidetti’nin imzası bulunuyor.

Hedefte 2 kupa daha var

VakıfBank, bu dönemi 3 kupayla tamamlamak istiyor.

Sarı-siyahlı takım, CEV Bayanlar Şampiyonlar Ligi’nde finale yükselerek kupanın bir ucundan tuttu. 20 Mayıs’ta İtalya’da Eczacıbaşı Dynavit ile karşılaşacak sarı-siyahlı takım, tamamı Guidetti devrinde olmak üzere tarihinin 6. Avrupa şampiyonluğunu hedefliyor.

VakıfBank, Misli.com Sultanlar Ligi’nde ise dönemi ikinci sırada bitirerek play-off’ta uğraş etmek hakkı elde etti. Burada da şampiyonluğa ulaşma isteyen Guidetti’nin öğrencileri, 3 ve 5 Mayıs’ta Fenerbahçe Opet ile finale çıkmak için çaba edecek.

Dünya Şampiyonası ile Şampiyonlar Ligi’ni en Fazla kazanan başantrenör

Giovanni Guidetti, FIVB Dünya Kulüpler Şampiyonası ile CEV Şampiyonlar Ligi’nde en Çok şampiyonluk kazanan başantrenör unvanını taşıyor.

VakıfBank, FIVB Dünya Kulüpler Şampiyonası’nı 4, CEV Şampiyonlar Ligi’ni de 2001 yılından itibaren yeni formatta 5 Kez kazandı.

Sarı-siyahlılar, bu tertiplerde en Çok şampiyonluk yaşayan ekip unvanını elde ederken, Giovanni Guidetti de bu başarıyı yaşayan birinci başantrenör olarak da tarihteki yerini aldı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir