Fenerbahçe’nin sorunu defansif düşüş!

Futbol, Genel, Haberler May 21, 2023 Yorum Yok
Fenerbahçe, Muhteşem Lig’de şampiyonluk yarışında Galatasaray’ın gerisinde kaldı. Bu geriye düşüşte birçok Sebep olsa da Özellikle savunmadaki zafiyet dikkatlerden kaçmadı.

DÜNYA KUPASI ÖNCESİYLE ayrım VAR

Savunmadaki yanlışlar, ferdî kusurlar ve kolay gol yenmesi sarı-lacivertli ekibin başına Amel açtı. 2022 Dünya Kupası öncesiyle sonrası ortasında defansif açıdan Önemli bir ayrım oluştu.

Dünya Kupası öncesi ligin birinci 14 haftasında lider olan ve 14 maçta 12 gol yiyen sarı-lacivertliler, maç başına 0.8 gol yeme ortalamasıyla Değerli bir muvaffakiyet yakaladı. Fenerbahçe, bu 14 haftada 10 golle en az gol yiyen Galatasaray’ın akabinde en az gol yiyen ikinci ekipti.

LİGİN EN AZ GOL YİYEN 6. EKİBİ

Dünya Kupası’ndan sonra ise başta derbilerdeki farklı mağlubiyetler olmak üzere defansif zaaflar Problem yarattı. Gelinen noktada sarı-lacivertlilerin 33 maçta 39 gol yemesi gözlerden kaçmıyor. Şu anda Jorge Jesus’un grubu ligde en az gol yiyen 6. ekip durumuna geldi.

Maç başına 1.1 gol yeme ortalaması tutturan Fenerbahçe, artık ligin bitmesine az bir müddet kala başkan Galatasaray’ın 5 puan gerisinde kaldı.

Sarı-lacivertlilerde hem kalede hem de defans sınırında dönem boyunca da birçok İsim forma giydi. Stoperde Serdar Aziz, Gustavo, Peres, Szalai ve Samet Akaydın ile 5 farklı İsim oynadı. Kalede de Altay mamur birinci 26 haftada oynarken, sakatlığı sonrası nihayet 7 maçta İrfan Can Eğribayat kaleye geçti.

51 MAÇTA KALESİNDE 53 GOL GÖRDÜ

Fenerbahçe, Muhteşem Lig’de bu dönem şimdiye kadar 39 gol yedi. Altay Bayındır, 26 lig maçında 31 gol yerken, Altay’ın sakatlığı sonrası nihayet 7 lig maçta kalede olan İrfan Can Eğribayat da kalesinde 8 gol gördü.

Sarı-lacivertliler bütün resmi maçlar hesaba katıldığında ise 51 resmi gayrette 53 gol yedi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir