Galatasaray, “Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu” kurdu

Futbol, Genel, Haberler Nis 27, 2023 Yorum Yok
Galatasaray Kulübü, spor dalında çeşitlilik ve kapsayıcılık maksadıyla “Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu” kurdu.

Sarı-kırmızılı kulüpten yapılan açıklamada, Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Bildirgesi’ndeki “Bütün beşerler Haysiyet ve haklar bakımından Özgür ve eşit doğarlar.” tabirlerine atıfta bulunuldu.

Galatasaray Kulübünün köklerinin yaklaşık 550 Yıl öncesine dayandığının belirtildiği açıklamada, “Galatasaray Spor Kulübünü Türkiye’deki ve dünyadaki bütün spor kulüplerinden ayıran ve eşsiz kılan özelliklerinden bir tanesi, kökleri 1481 yılına dayanan Galatasaray Lisesi ve bedelleridir. Bir eğitim yuvasından neşet etmiş olan kulübümüzün vazgeçilmez bu pahaları ortasında ‘eşitlik’, ‘hürriyet’, ‘saygı’, ‘hoşgörü’ her Vakit Mevcut olmuştur. Sahip olduğumuz bu bedelleri daha da yaygın ve bilinir hale getirmeyi vazife kabul ediyoruz. Bu hedefle, Türk spor topluluğunda Tekrar bir prensip imza atmak ve bütün faaliyetlerimizde ve değer zincirlerimizde çeşitlilik ve kapsayıcılığı bütün kimlikler ve kümeler için tesis eden bir dönüşümü başlatıyoruz.” denildi.

Birinci adım olarak “Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu” adımının atıldığının aktarıldığı açıklamada, şu tabirler kullanıldı:

“Bu çalışmalarımızın birinci ve Kıymetli bir adımı olarak ‘Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu’ alt çalışma kümemizi kuruyoruz. Kurulda Lara Yılmaz, Ecem Tezel Aldanmaz, Başak Karaca ve Ebru Arslan vazife alacaktır. Bu kurul ve üreteceği projeler, çeşitlilik ve kapsayıcılık sağlamayı yalnızca bir insan kaynakları programı olarak görmeyip üstten aşağıya Galatasaray kıymetlerinin bütün spor bölümüne yayılmasına öncülük edecektir. Bu kıymetlerimizin Kıymetli bir kesimi olarak topluma karşı bütün irtibat ve aksiyonlarımızda cinsiyet, din, lisan, etnik kimlik ve bunun üzere bütün alanlara bağlı Fark yapmaksızın bütün dezavantajlı kümelere fırsat eşitliği sunmaya devam edeceğiz. İnsanları kimlikleri ve şahsî özelliklerine nazaran değil, yetkinlikleri ve liyakatleri üzerinden pahalandırmak konusunda daha da odunsuz ve kararlı davranacağız. Kurulumuzun tamamlanmak üzere olan projeleri ile ilgili yakın vakitte sizlere İlan yapmayı heyecanla bekliyoruz. Eşitliği hayatımızın her anında, özgürce yaşamak dileğiyle…”

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir